van i 2 Juni toch heet het: 'lis accusent a Wesel le prince de Nassau de lenteur, je ne ferais pas son apologie en tout, et souhaiterais qu'il peut etre et plus prompt et plus agissant qu'il n'est, mais je ne puis m'empecher de lui donner cette attestation que depuis qu'il est ici, je ne sache pas qu'il ait retardé aucune chose, il est vrai qu'il ne se determine pas brusquement, mais ce n'est qu'une incommodité pour les generaux et moi, qui avons tous les jours a faire avec lui, et par ici le public ne souffre querres; si on en devait venir aux accusations on pourroit plus tost accuser ceux de Wesel de trop de chaleur que notre general de trop de lenteur. Belangrijker dan de 'lenteur' van de reeds bejaarde veldmaarschalk was echter, dat deze niet het overwicht over de andere bevelhebbers bezat, dat voor een goede samenwerking onontbeerlijk is, en dat de helaas overleden koning-stadhouder in zo hoge mate had bezeten. Van Coehoorns plannen bijvoorbeeld wist hij nietsop Mei berichtte hij, dat hij van deze in de laatste drie maanden slechts twee brieven ontvangen had. Alleen het leger voor Keizersweert werd rechtstreeks door hem gecommandeerd; troepenverplaat singen tussen de korpsen onderling en hierin bestond voor een groot deel de leiding der operatiën geschiedden meestentijds op verzoek aan- en op last van de Staten-Generaal, en de opperbevel hebber mocht blij zijn indien hij hiervan achteraf kennis kreeg. Vermits de Staten echter de toestand ter plaatse niet konden be oordelen en de verplaatsingen steeds urgent waren of althans als zodanig werden voorgesteld, waren zij geneigd, dergelijke verzoeken te spoedig in te willigen, hetgeen dan achteraf overbodig bleek, zoals wij zagen in het geval van Noyelles. Dat dit alles voor de veldmaarschalk een rijke bron van ergernis betekende, is gemakkelijk in te zien. Eind Mei had Noyelles weer om 6 bataljons gevraagd aan Athlone, wat de veldmaarschalk aan leiding gaf, aan Heinsius te schrijven: 'Mr le comte d'Athlone me mande que Mr le comte de Noyelles demande aussy quelques regiments de plus; je ne scai pas ce qu'il en veut faire, mais je suis bien assure que ces manières d'agir sont capables de rompre toutes les mesures qu'on puisse prendre'. De ie Juni antwoordde hij op een gedane vraag dat het onmogelijk was, troepen af te staan voor de prins van Baden en vervolgt dan: 'Cependant c'est une chose tres facheuse, que sur chaque avis qui est donné a l'estat, et dont les plus part ne sont que de faux bruits, des autorisations et patentes sont accordés pour arreter et disposer des troupes en plusieurs endroits; je prevois bien que si l'on continue sur ce pied la, en permettant a chaque general et gouverneur d'avoir des corps de 85

NIMH | 1956 | | pagina 107