De gouverneur besloot reeds dadelijk tot een krachtige uitval. De geallieerden hadden ten behoeve van de nieuwe attaque een parallel aangelegd tussen de redoute van Kalkum en de beek, welke Zuide lijker in de richting der stad loopt. Zij volgde ongeveer de binnen kant van een steile afgraving, door de Fransen 'rideau' genoemd, welke ontstaan was door het graven van aarde ten behoeve van het opwerpen van het glacis. Deze loopgraaf, die bij grote lengte geen enkel steunpunt bezat, wilde Blainville innemen en slechten. Het rideau was hierbij een belemmering, denkelijk omdat het de terug tocht bemoeilijkte. Om deze reden wilde de vestingcommandant de grote uitval door een kleinere doen voorafgaan, welke ten doel had, het rideau te slechten. Tevens zou een batterij van twee stuk ken, aan de zijde van de beek opgesteld, worden vernageld. Te middernacht van de 21e Mei trokken twee groepen, elk van 2 oo man uit, benevens pioniers en een groep van 15 grenadiers met twee kanonniers welke laatsten de twee stukken zouden ver nagelen. De Zuidelijkste groep van 200 had opdracht, zich in het terrein verdekt op te stellen en eerst aan te vallen zodra de anderen in gevecht waren. De aanval, met grote zorg voorbereid en aan gevoerd door St Sulpice, werd met goed gevolg bekroond. De loopgraafbezetting werd verdreven, de loopgraaf voor een deel vernield, het rideau op verschillende plaatsen geslecht en ook de batterij in bezit genomen. Alleen het vernagelen mislukte; de zundgaten waren n.l. in die mate uitgebrand, dat de ene vernagel- bout na de andere er in verdween. Van de tegenpartij waren, zo zegt Blainville, velen gesneuveld en een officier en twee man gevangen gemaakt, waarna in goede orde de terugtocht werd aanvaard. De grote uitval volgde, onder aanvoering van Croissy, om vier uur. Blainville oordeelde terecht dat men voor krijgsbedrijven van grotere omvang beter deed, het daglicht af te wachten. Tevoren waren coupures gemaakt in de palissaden van de bedekte weg, waar door 800 man gelijktijdig uitvielen naar het rideau. De tegenpartij werd verrastde eerste uitval had begrijpelijkerwijs de nodige ver warring nagelatenveel soldaten waren her en der verspreid wegens de zorg voor en het vervoer van de gewonden. Enige tijd waren de Fransen meester van het terrein, totdat twee bataljons, welke achter de redoute van Kalkum hadden gestaan, tot de tegenaanval overgingen, weldra door nog andere gevolgd. Er werd thans ver bitterd gevochten en beide partijen leden zware verliezen. Ten slotte moesten de Fransen terugtrekken, 'avec un peu de précipitation' zegt Blainville, waartoe een charge van twee troepen cavalerie niet weinig bijdroeg. De tijd had ontbroken om een groot deel der 88

NIMH | 1956 | | pagina 110