werden over het gehele front enige schijnaanvallen gedaan. In het moorddadig vuur stokte de eerste aanvalsgolf even kort voor de palissaden, en in een oogwenk lagen tallozen ter aarde, 'comme un pré que Ton fauche' zegt Blainville. Over het met gevallenen bezaaide glacis stormden de volgende detachementen, en deze gelukte het, over de palissaden in de bedekte weg door te dringen. Hier werd nog enige uren man tegen man gestreden, voornamelijk om de twee inspringende wapenplaatsen. Beide partijen leden hierbij zware verliezen, doch de aanvallers het meest, wier opeenhoping in de bedekte weg aan alle zijden blootstond aan het vuur uit de bastions, het ravelijn en de wapenplaatsen. Eindelijk slaagden zij er in, zich vast te zetten op de hoek van de linker wapenplaats en de verdedigers er uit te verdrijven. De rechter bleef in het bezit der Fransen; de belegeraars groeven zich echter in op enkele meters van de saillant. Nadat de geallieerden aan het maken van hun loge menten waren begonnen, ontstaken de Fransen een drietal mijnen onder het glacis, doch gelukkig sprong er slechts één, en zonder veel uitwerking. Toen de logementen eenmaal in voldoende staat waren gebracht met behulp van schanskorven, wolzakken en rolwagens met fasci nes, die de pioniers voor zich uit duwden, keerde de massa der aan vallers naar de loopgraven terug. Het vuren hield daarna van weers kanten nog een uur aan en eindigde eerst tegen middernacht. Bij het aanbreken van de dag liet Blainville ook de rechter wapen plaats ontruimen, zodat de gehele bedekte weg in handen der bele geraars was. Drie regimenten boetten de helft of meer, drie andere een derde tot de helft van hun sterkte in. Het zwaarst waren de Schotten van Portmore getroffen: zij verloren 100 doden en 168 gewonden, het regiment hield slechts een 100 man over. Belangrijke verliezen leden voorts de regimenten Nassau-Walon, Amstenraedt, Bernstorff, Muralt, Scfiwerin en Janus. Volgens de ingezonden verlieslijst verloren de Nederlandse regimenten 3-33 doden en 1 3A8 gewonden; de Pruisische verliezen vinden wij vermeld als 127 doden en 784 gewonden. De Fransen telden 8 officieren en ongeveer 100 soldaten aan doden, 44 officieren en 2^0 soldaten aan gewonden. De dag na de storm werd een wapenstilstand van twee uur geslo ten tot het afhalen van de doden. De bestorming van Keizersweert is ongetwijfeld een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse infanterie, ook al is het zeker dat men het zelfde resultaat met veel minder verliezen een paar dagen later had kunnen bereiken. Het blijkt, dat de door 92

NIMH | 1956 | | pagina 114