Het Franse offensief kwam voor de verbondenen niet geheel on verwacht. De ie Juni had Athlone bericht ontvangen dat de vijand in Goch gelast had, de luifels van de winkels weg te nemen en de straten op te ruimen, wat op een doortocht van troepen wees. Om streeks de 8 e liepen geruchten over het aanstaand opbreken van het Franse leger. In de ochtend van de ioe kwam de melding hiervan binnen en later op de dag werd gemeld dat de Fransen naar Goch op mars waren 1) Inderdaad was reeds de vorige avond een voorhoede van 1700 man ruiterij en grenadiers op mars gegaan onder de luit.-generaal d'Alegre. De linker vleugel volgde des nachts onder de hertog van Maine, 's konings natuurlijke zoon uit zijn verbintenis met madame de Montespan, de hoofdmacht om twee uur in de morgen van de 10e. Zij bereikte, over Uden en Goch, na een mars van 2^ km de omgeving van Kessel, waar de nacht werd doorgebracht. De voorhoede had intussen een défilé bereikt 'qui est proche d'une flaque d'eau entre deux moulins a papier, a une lieue et demie du camp des ennemis', dat men om en bij de Piasmolen zal moeten zoe ken. Van hier leidde een weg door het Rijkswoud naar Cranenburg. De Fransen achtten het echter niet geraden deze in te slaan en beslo ten, de omtrekking over Mook voort te zetten. Het leger van Athlone bevond zich tot des avonds 8 uur van de 10e nog in het kamp van Klarenbeek. Daarna werd echter de terug tocht aanvaard. De artillerie en bagage werden langs de Noorde lijkste weg, die door de Ooypolder voerde, naar Nijmegen vooruit gezonden. Doordat de paarden nog uit de wei gehaald moesten worden werd het tussen 8 en 9 uur voor zij konden afmarcheren. De infanterie marcheerde over Cranenburg en Groesbeek naar het open terrein ten Z. van Nijmegen. Teneinde tijdig de hoogten bij Mook te bezetten werd hierheen nog des avonds de generaal-majoor Rhoo met 10 eskadrons cavalerie en dragonders vooruitgezonden. De dra gonders verdwaalden naar Grave en keerden vandaar eerst de vol gende dag terug. Als tweede echelon volgde de hertog van Wurten- berg met 12 eskadrons en ten slotte het gros der ruiterij40 eska drons, onder Athlone. Daar ook met een beleg van Grave rekening gehouden moest worden, werden hierheen 4 bataljons gedirigeerd. In de vroege morgen van de 1 ie kregen de wederzijdse cavalerie- voorhoeden elkaar in het gezicht op de heide ten Noorden van Mook. De Franse cavalerie werd hierop met enige regimenten onder De Guiche versterkt en kreeg tot opdracht de vijandelijke te 'harce- 97 Athlone aan de St.Gl, Klarenbeek i en 10 Juni.

NIMH | 1956 | | pagina 121