Deze overwegingen zullen er toe hebben bijgedragen, dat de Staten niet van zins waren, de nieuwe commandant de onbeperkte beschikking over hun troepen te geven. Daarbij komt, dat zij be grijpelijkerwijs gewaarborgd wilden zijn, dat bij de leiding der operatiën de Britse staatkundige en militaire belangen niet boven die der Republiek zouden worden voorgetrokken. Een en ander leidde er toe dat de gezagsbevoegdheid over en in het te vormen gecombineerde leger voor de lopende veldtocht op 30 Juni in een twaalftal artikelen werd geregeld, aan welke Marlborough 3 Juli d.a.v. zijn goedkeuring hechtte. Het meest essentiële van de inhoud is vervat in de artikelen 3, 4 en 6, welke bepalen: dat de kapitein- generaal der Engelse troepen en de generaal die de troepen van de Staat commandeert, in alles wat de operatiën aangaat elkaar weder kerig zullen raadplegen ('prendre l'avis'), en bevoegd zullen zijn, over de gedane voorstellen op hun beurt hun onderhebbende generaals te raadplegen (art. 3). Dat de kapitein-generaal steeds in overeenstemming zal handelen ('iront de concert ensemble') met de gedeputeerden van de Republiek en evenzo met de generaal van het leger van de Republiek 'afin q'on puisse d'un commun accord donner de part et d'autre les ordres necessaires, tant pour la jonction et la separation des trouppes, que pour les operations, selon que la raison de guerre le requerra' (art. 4). Art. 6 bepaalt ten slotte dat de kapitein-generaal orders welke de Staatse troepen aangaan zal geven door tussenkomst van de generaal die deze troepen commandeert 'autant que le service le pourra permettre' en art. 7 'On laissera de part et d'autre aux generaux le detail de leurs trouppes, comme il a toujours esté pratique dans la jonction de troupes indépendantes'. De artikelen 8 en 9 handelen over het tere punt der patenten. De inhoud komt hierop neer dat voor het verlaten van- en binnen komen in een stad de marsorders en patenten door de Staten-Gene raal moeten worden bekrachtigd voor zover het Brabant of Vlaande ren (generaliteitsland) betreft en door de betrokken provincie ver leend voor zover het grondgebied der Republiek aangaat. Alleen in spoedeisende gevallen, b.v. een stad die met beleg bedreigd wordt, is een marsorder van de gedeputeerden te velde voldoende. Vóór het einde van de veldtocht zullen de winterkwartieren alsmede een eventueel gebruik van de troepen tijdens de winter 'd'un commun accord' worden geregeld. Zijn deze artikelen voor de kennis der gezagsverhoudingen van groot belang, de aanwijzingen, die aan Athlone werden verstrekt gelijktijdig met een afschrift der 12 artikelen, verdienen niet minder ui

NIMH | 1956 | | pagina 137