zond onmiddellijk een koerier naar Den Haag en vroeg per om gaande de vereiste orders. Eerst nadat deze gearriveerd waren trokken de Lunenburgers de ioe over de Waal en voegden zich bij het leger. Volgens de Orde van Bataille was de sterkte op 7 Juli 37 bataljons en 130 eskadrons; naar schatting 33 000 man infanterie en 20 000 paarden. De sterkte aan artillerie vinden wij vermeld als 62 kanonnen en 8 mortieren; het aantal pontons als 24. De totale sterkte zou 60 000 man hebben bedragen x). De 10e werd Athlone nog gemachtigd om 10 bataljons en 2 regimenten cavalerie uit Maastricht aan te trekken, waarvoor hem patenten werden toegezonden. De overtocht over de Waal betekende niet, naar men zou ver wachten, het begin van een groot aangelegde operatie, maar van de beraadslagingen over hetgeen thans met het leger moest worden aangevangen. De 9e schreef Marlborough aan de Pruisische minister Wartenberg 'Toutes nos troupes sont enfin en campagne et prêtes a marcher, mais il y a quelque petite difficulté survenue qui nous oblige d'écrire aux Etats, et aussitót que la réponse viendra, nous avancerons'. De 'petite difficulté' was een diepgaand menings verschil over het te volgen krijgsplan 2). Op de in Den Haag gehouden conferentie was men het reeds over de volgende beginselen eens geworden: Zodra het leger bij Nij megen geformeerd zou zijn, zou men tegen Boufflers aanvallender- wijs optreden. Was zijn positie te sterk voor een rechtstreekse aanval, dan zou getracht worden, hem van zijn operatiebasis, o.a. Venlo, af te snijden. Was ook dit niet doenlijk, dan zou men 'agir par diversion'door de Maas over te trekken, na het achterlaten van voldoende krachten tot dekking van Nijmegen, Grave en de Rijn. De 8e werd conferentie gehouden over de drie mogelijkheden. Wat het eerste punt aangaat, was men unaniem van mening dat van een aanval op 's vijands stelling aan de Niers geen sprake kon zijn. Aangaande het tweede punt kwam een mars 'par la gauche'n.l. langs de Rijn, in aanmerking. Van hier toch betrok de vijand voor een groot deel zijn fourage en brood. In dit geval zou Boufflers waarschijnlijk ergens bij Alphen stelling nemen. Kon hij hier niet worden geattaqueerd, dan kon men b.v. bij Goch de Niers over gaan en zijn verbinding met de Maas bedreigenhij zou zich dan in de richting van Venlo moeten terugtrekken en men kon dan Bulletins uit Nijmegen, 6 Juli, Duckenburg 10 Juli, bij Murray, I, p. 6; voorts de brieven van Marlborough, aangehaald in noot i p. 114. Voor de Orde van bataille zie pag. 110 noot 1Volgens Schwencke bats en 138 esks. Zie Bijlage 11. 2) Marlborough a.d. hertog van Wartenberg, Duckenburg, 9 Juli, bij Murray 1-6. Il8

NIMH | 1956 | | pagina 144