Sonhoven. Hierbij marcheerden de bagage- en artillerietreinen aan het hoofd in i g a 20 colonnes, op de flanken en in het front beveiligd door cavalerie-afdelingendaarachter volgde het leger in drie even wijdige colonnes, gereed om naar rechts front te maken en rechts van de bagage op te marcheren. De mars, volgens de Fransen 'une des plus belles marches qu'on ait jamais vues', verliep ongestoord. Tallard marcheerde op de linker flank, met het oog op een even tuele aanval vanuit Maastricht. Slechts lichte schermutselingen tussen wederzijdse verkenningsdetachementen hadden plaats. Marlborough had deze dag, door naar Peer te marcheren, Boufflers de pas willen afsnijden. In dit geval zou het wellicht op de heide tot een slag zijn gekomen, die bij de belangrijke overmacht aan onze zijde goede kansen zou hebben geboden. De tegenstand van Athlone, die zeide, hierover eerst de generaals van de linker vleugel te moeten raadplegen, deed dit plan te niet. In plaats daar van trok het leger in Zuidwestelijke richting over het beekje de Tongreep, en kampeerde des avonds met de rechter vleugel bij Klein Breugel en met de linker bij Lille St Hubert, 7 km Noorde lijker. De laatste heeft in deze dagen dus feitelijk geen bewegingen van betekenis uitgevoerd x). Merkwaardigerwijze vinden wij in Marlboroughs brieven en evenmin in die van Athlone, geen aanwijzingen van- of zelfs toe spelingen op enig verschil van mening 2). Dat dit bestaan heeft weten wij uit een brief van Geldermalsen aan Heinsius van 1 Au gustus, geschreven te Lille St Hubert, waarin hij zelf echter geen partij kiest. Wanneer Berwick in zijn mémoires zegt, dat 'de gedeputeerden' der Staten-Generaal (Geldermalsen was de enige gedeputeerde) geen toestemming tot de slag wilden geven, is hij ver keerd ingelicht geweest. De tegenstand is blijkbaar van de zijde van Athlone en misschien van zijn onderhebbende generaals gekomen hierop wijst o.i. ook een latere brief van de prins van Nassau aan de raadpensionaris (van 17 Augustus), waarin hij, scherpe critiek oefenend op het beleid van het leger in Brabant, o.a. zegt: 'si les generaux de l'armée de Brabant avoient estés d'accord le 2e de ce mois, lors qu'ils pouvoient attaquer les ennemys a Bree avec tant de superiorité et advantage, et comme j'apprends que l'aile droitte r) Geldermalsen aan St.Gl, St Hubertus-Lill i en 2 Augustus; id. aan Heinsius i Augustus; Bulletin bi] Murray 3 Augustus. Zie Bijlage 12. Volgens Berwick (Mémoires p. 187) waren de bondgenoten in deze tijd 77 bataljons en 130 eska drons sterk, de Fransen 66 bataljons en 114 eskadrons. De bataljons der bondgenoten waren echter volgens hem tenminste 100 man sterker dan die der Fransen, id. p. 196. 2) Marlborough aan Godolphin 30, 31 Juli, bij Coxe I, p. 173 vlg.id. aan Heinsius, Kamp van Klein Breughel 2 en 4 Augustus (V. 't Hoff nrs 41-43); aan Von Heiden 1 Augustus 1702 (Murray p. 13, 16). 12 5

NIMH | 1956 | | pagina 151