a souhaitté de faire, on ne serait presentement pas dans la payne ou on se trouve'. De volgens de Fransen zo geslaagde mars van Bree op Zonhoven was, veel meer dan de geruchtmakende aanval op Nijmegen, het begin van een nieuwe phase in de veldtocht, feitelijk zelfs in de ge hele oorlog. Zij betekende het prijs geven van de positie aan de Benedenrijn en Maas, die de Fransen niet weer zouden herwinnen. De verdere operaties zouden dit jaar bestaan in het veroveren der Maas vestingen, waarbij het veldleger der verbondenen de rol van observatiekorps vervulde. Kenschetsend voor de wijze van oorlog voering in die dagen is, dat voortzetting van het offensief tegen de Franse hoofdmacht in 't geheel niet ter sprake is gekomen. Bouf- flers kon zich, zo zeide men, te allen tijde achter de Demer terug trekken, en dit was een voldoende reden om van alle aanvalspogin- gen af te zien. Reeds 3 1 Juli was in beginsel tot een beleg van Venlo besloten 1). Boufflers' terugtocht naar de Demer werd toen blijkbaar reeds ver wacht. Flet 'dessein' moest echter zo lang mogelijk geheim blijven; vandaar dat Geldermalsen op genoemde datum aan Heinsius ver zocht, de Staten-Generaal voorlopig van het plan onkundig te laten. Voorts verzocht hij de inscheping der artillerie zo veel doenlijk te bespoedigen. Men weet dat die volgens de berekening der Staten omstreeks midden Augustus te Nijmegen kon zijn, en het plan was, de stad de 13e in te sluiten. Aan de Oostzijde zou dit geschieden door de Pruisen onder generaal von Heiden, die tot nog toe aan de Rijn had gestaan; op de Westelijke Maasoever door een detachement uit het veldleger 2). Met grote aandrang verzocht Geldermalsen de raadpensionaris, te zorgen, dat te voren de veldkas goed voor- voorzien was. Een beleg toch was in belangrijke mate een kwestie van geld. Voor Keizersweert waren koning Frederik en de Palts graaf bijgesprongen, maar bij Venlo viel hierop niet te rekenen, en wat de Engelsen aangaat schreef de gedeputeerdecomptez aussi Monsieur que les Anglois n'ont pas un sou pour les frais extra- ordinaires du siège 3). Zolang er geen geld was, kon men het afvaren van de artillerie beter maar uitstellen, om de vijand geen achter docht te geven. Wat de bijdrage der Engelsen betreft, werden reeds de volgende dag (8 Augustus) onze extra-ordinaris gezanten aan het Britse hof, de heren van de Lier en van Haren, aangeschreven, er de koningin attent op te maken, dat het Engelse leger slechts Geldermalsen aan Heinsius, Lille St Hubert 31 Juli; Athlone aan St.Gl, ib. 2 en 3 Augustus 1702. 2) Marlborough aan Von Heiden, 4 en 6 Augustus, bij Murray 16 vlg. 3) Geldermalsen aan Heinsius, Kamp van Peer, 7 Augustus 1702. I 26

NIMH | 1956 | | pagina 152