Een vraagstuk op zich zelf was de proviandering van zo grote mensen- en paardenmassa's in deze armelijke uithoek van Brahant. Boufflers kreeg zijn aanvoer d.m.v. convooien uit Lier; zij schijnt geen grote moeilijkheden te hebben opgeleverd. De geallieerden ontvingen hun levensmiddelen voor een deel uit Maastricht: zo arriveerde de 13e een convooi van 300 broodwagens; andere de 14e en 16e. De verpleging van 70 000 man over 48 km mulle zand wegen stelde echter hoge eisen aan het beschikbare aantal voer tuigen; voor een groot deel moest dan ook de aanvoer van uit 's-Hertogenbosch geschieden. Een groot convooi was, op het ont vangen van de waarschuwing van Athlone van de 10e, voorlopig opgehouden en vertrok de i^e. Het was nu genoodzaakt, een grote omweg te maken over Heeswijk en Vechel, ten Oosten van de Aa, nadat de bruggen te voren door infanterie uit Den Bosch waren be zet. Arnold Joost van Keppel, bekend als graaf van Albemarle, die juist dezer dagen uit Engeland was overgekomen, was reeds de 13e met 20 eskadrons uit het leger gezonden om het vanaf Din- ther te begeleiden. Tilly posteerde zich de 14e met een sterk deta chement hij Geldrop achter de Kleine Dommel, om verder door dringen vanuit Eindhoven in O. richting te beletten, en het korps van Obdam, ter sterkte van 10 bataljons en 27 eskadrons, dat de zelfde dag naar Venlo had moeten marcheren, werd mede aangewe zen om het met smart verwachte convooi over Helmond binnen te loodsen. De 19e kwam het eindelijk in het kamp aan. Albemarle was er 7 dagen en nachten mee in touw geweest, had door de vermoeienissen zelfs een griep opgelopen, die hem noodzaakte, in Maastricht genezing te zoeken, en vroeg vervolgens verlof om in Aken de baden te gebruiken 1). Hoe kritiek de toestand in de afgelopen dagen geweest was, blijkt wel het duidelijkst uit een schrijven van Geldermalsen aan Hein- sius van 16 Augustus. Hierin heet het: 'Notre armé ne fournit que de si mauvaises nouvelles a mander que j'aurais honte de les mander naturellementune faute ou deus commises nous mettent dans le dernier embarras, et la necessité de ne pas mourir de faim nous oblige a marcher demain et aprèsdemain pour gagner Maastricht, en ordonnant a Milord Albemarle que avec ses deux mille cheveaux et ses chariots de pain et 1'argent il regagne Bois le Due ou Grave comme Over het convooi: Van Utenhove d'Ameliswaart (commandeur van Den Bosch) aan St.Gl, 's-Hertogenbosch i£ Augustus (Reg. ing. miss. St.Gl 1702); id. aan St.Gl 16 Augustus (St.Gl, 3e lias lopende 1702); Marlborough aan Scholten, kamp van Eerbeek 16 Augustus; id. aan Obdam, 16 Augustus, twee maal, bij Murray p. 19 vlg.Constant de Rebecque (secretaris van Albemarle) aan Heinsius, Maastricht 28 Augustus; Albemarle aan Heinsius, ib. 30 Augustus 1702 (Heins. arch. 773). 131

NIMH | 1956 | | pagina 157