nog duizenden koeien over dezelfde grenzen zijn gesmokkeld, dan is het begrijpelijk, dat de toenmalige tegenmaatregelen niet dan pover resultaat konden opleveren Om tot de in deze dagen niet zeer belangrijke krijgsverrichtingen terug te keren dienen wij eerst melding te maken van het innemen van Weert. De 14e marcheerde de Deensche luit.-generaal Schultz (of Scholten) hierheen met 4 bataljons, 700 paarden en enig uit Maastricht gezonden geschut. Alleen het kasteel werd verdedigd. De volgende dag komt het geschut voor de stad, de 16e 's morgens openen de batterijen, in de stad opgesteld, het vuur tegen het kas teel; daags daarop omtrent de middag capituleert de commandant de Chamfort. De 130 a 140 man sterke bezetting krijgt vrije af tocht naar Roermond. Het kasteel was vanwege de ingeworpen 'bomben en carcassen' verbrand. De verliezen aan onze kant worden als 6 doden en 1 o gewonden opgegeven. In de stad bleef een garni zoen van 400 man. Aan deze kant van de Maas bezat de vijand nu alleen nog het kasteel van Stockum en het fort St Michel tegenover Venlo 2). De bezetting van Bonn gaf weer eens teken van leven door een kleine diversie over de Rijn op 14 Augustus. Evenals eind April stootte zij al dadelijk het hoofd voor Siegburg en eindigde na enkele dagen met een terugtocht 3). Tot nog toe hadden de Fransen geen poging gedaan, vanuit Eindhoven in Oostelijke richting door te stoten. Hiertegen waakte, gelijk wij meedeelden, Tilly, die tussen Geldrop en Mierlo stond, met, volgens de mémoires van Berwick, ongeveer 12 bataljons en 30 eskadrons. De Franse bezetting van Eindhoven was versterkt met 6 bataljons, 600 grenadiers, 13 eska drons en 12 kanonnen onder James Fitzjames, de hertog van Ber wick, de schrijver der juistgenoemde mémoires. Hij was een na tuurlijke zoon van de hertog van York, de latere Jacobus ii, en Marlborough's zuster Arabella Churchill, dus een bastaard neef van Marlborough. Bij Berwick rijpte nu het plan, met zijn korps en een deel van het hoofdleger Tilly aan te vallen en uit het veld te slaan. De 1 je trok hij in de richting van Geldrop en nam een stelling in op 1/2 uur afstand van die van Tilly. De cavalerie van de linker vleugel volgde ter ondersteuning met de hertog van Bour- gondië en Boufflers. Deze laatste verkende persoonlijk de vijande lijke opstelling, doch zag bij nader inzien van de aanval af, hoewel x) P. Raemaeker aan St.Gl, St Andries 27 Mei 1702 (2e lias lopende 1702). 2) Murray, Bulletins 14, 17 AugustusAthlone aan St.Gl, Achel 21,27 AugustusEurop. Mere. 215", waar hij 'Generaal-majoor Schuts' wordt genoemd. 3) Europ. Mere. 198. 134

NIMH | 1956 | | pagina 160