AANVAL OP HULST Op 20 Augustus had Boufflers de koning een diversie in Vlaan deren voorgesteld, als het enige middel dat naar zijn mening Opper- Gelder voor verovering door de geallieerden zou kunnen vrijwaren. En hoewel de Franse monarch blijkens zijn op de 23e gedateerd ant woord van een andere zienswijze was, is toch de 24e de markies van Bedmar met 9 bataljons, j eskadrons en 10 kanonnen uit het kamp bij Antwerpen afgemarcheerd naar Stekene en St Gilles, waar hij de 26e door 4 bataljons uit het Land van Waes werd versterkt. Een tweede detachement onder la Mothe trok van uit het kamp bij Brugge naar Maldeghem, ten einde Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in 'ombragie' te houden terwijl het andere een aanval op Hulst zou beproeven De Nederlanders, die in deze streken over een zeer efficiënte spionnagedienst moeten hebben beschikt, hadden al spoedig de lucht van een op handen zijnde aanval. Te Sas van Gent had de ons reeds bekende kolonel de Vassy de 2 je al bericht, dat 1 2 bataljons de brug bij Antwerpen waren gepasseerd. Gelijktijdig wist men te IJzendijke, Sluis en Philippine van de mars van la Mothe naar Maldeghem met 7 bataljons en 2 bereden regimenten; ook wist men te vertellen, dat in Gent een grote krijgsraad was gehouden, waar o.a. Bedmar en Vauban tegenwoordig geweest waren. Ook in Brussel deed het ge rucht van een onderneming tegen Hulst reeds de ronde 2). De grote moeilijkheid zetelde in de ligging der stad. Hulst toch lag op de hals van het schiereiland van Hulsterambacht. Om de stad aan de Noordkant in te sluiten moest dus óf de linie aan de zijde van Kieldrecht worden genomen, óf wel de Ferdinanduspolder, een eiland ten Westen van de stad, en vervolgens het vaarwater over getrokken, dat dit eiland scheidt van Hulsterambacht. Het terrein tussen de Nederlandse en vijandelijke linies stond, doordat de dijk bij Kieldrecht op vijf plaatsen was doorgesneden, in open verbinding met het buitenwater. Bij het grote verschil tussen eb en vloed in deze streken had dit tengevolge dat het bij hoog water onder liep en bij eb een slikmassa vormde, waarin tal van kreken nog extra hin- HOOFDSTUK XV (Schets nr 4) Pelet 88, 91, 102 vlg.een staat van de benodigde troepen en materialen aid. p. £61 vlg. 2) Gen. maj. Harboe aan St.Gl, in 't generaal quartier' bij IJzendijke, 26 Augustus 1702, met 3 bijlagen, ingekomen spionnenberichten bevattende. Athlone aan St.Gl, kamp van Helchteren 28 Augustus 1702. I44

NIMH | 1956 | | pagina 170