troepen hebben zich bij deze strijd ter dege geweerd. Een brief van de Groot-baljuw van Hulst, Wassenaar, legt hiervan getuigenis af. Hierin toch heet het 'II faut que je dise que le brigadier Schra- tenbach a grand soin de tout, se conduit en officier prudent et est un trés brave soldat, et aimé de tous les soldats au dela de 1'imagi nation. Aussi ils se battent comme des lions, et c'est a qui prendre le poste le plus avancé, mais quand on manque presque de tout, il n'est pas possible que la plus vive ardeur ne se ralentisse, et que l'on ne cède au plus fort' 1). Na de aanval trachtten de Fransen zich zo goed mogelijk vast te zetten in en achter de Kleine Kijkuit en de dijk. De zware verliezen der aanvallers en de geringe aan onze zijde, wijzen op een zeer onvol doende artilleristische voorbereiding. De Fransen maakten daarom op kortere afstand doch met grote moeite een nieuwe batterij in het slijkerige tussenterreintot vuur openen uit deze batterij is het echter niet meer gekomen. De 30e sloot la Mothe zich met 4 bataljons en een regiment dragonders bij het leger aan en legerde zich bij St Janssteen. De Fransen wierpen ook hier een batterij op, en hun voorste troepen sappeerden reeds naar het fort de Verrekijker. Intussen ontving Hulst thans van alle zijden toevoer van troepen, geschut, materialen van allerlei aard, twee ingenieurs uit het leger, en artille risten. Wat dit laatste aangaat, bleek weer hoe slecht zelfs belang rijke vestingen hiervan waren voorzien. Tscharner, de bevelhebber in Bergen op Zoom, beschikte voor deze vesting, vier forten en de linie van Steenbergen slechts over drie bombardiers en elf kanon niers node stond hij van deze nog een bombardier en drie kanon niers aan Schratenbach af. De stad zelf was allerminst in verdedig bare staatwegens in gang zijnde werkzaamheden reed men op twee plaatsen met wagens op en af de wallen. Van Harboe, de comman dant van Zeeuwsch-Vlaanderen, die te IJzendijke zijn hoofdkwartier had, kwamen dezelfde klachten: inundatiesluizen, die moesten die nen om het eiland van Biervliet te kunnen verdedigen, waren nog bij lange na niet gereed; hij vreesde voor een aanval op het eiland van Cadzand, en de troepen waren ten zeerste verzwakt door 'extra ordinaire siecktens'van welke laatste wij in dit jaar nog meer zullen vernemen. De 31e komt de generaal-majoor van Dedem in Hulst om te samen met Harboe het bevel te voeren in Vlaanderen. De regimen ten Spar, Hamilton en Dalwigh waren toen reeds geheel of ten 1) Schratenbach aan St.Gl, Hulst 27, 30 Augustus; id. aan Tscharner 29 Augustus; Tscharner aan St.Gl, Bergen op Zoom i September, met bijlage; zie Bijlagen 14 en ig. 147

NIMH | 1956 | | pagina 173