De diversie kon als mislukt worden beschouwd; het beleg van Venlo heeft zij niet kunnen beletten of vertragen. Bedmar keerde terug naar Antwerpen, la Mothe naar zijn kamp bij Brugge, d'Usson bleef voorlopig te Lier. In Vlaanderen was de oorlog voor dit jaar ten einde. HET BELEG VAN VENLO Na de val van Keizersweert valt aan de Oostzijde van de Rijn weinig anders te vermelden, dan het slechten van de wallen van het stadje ingevolge de capitulatie. De bekroning hiervan vormde het springen van de grote toren op 8 Augustus, welke gebeurtenis de keurvorst van de Palts en de bisschop van Raab door hun tegen woordigheid opluisterden. De keurvorst vertrok daarna naar Frank fort; de bisschop van Raab bleef te Düsseldorf om als stadhouder zijn belangen in de hertogdommen Gulik en Berg te behartigen. De i 2 e werd het kamp te Mühlheim opgebrokendrie regimenten te paard voegden zich bij de nog steeds op de rechter Rijnoever staande Pruisische troepen, drie andere trokken in Deutz, tegenover Keulen. De 14e trokken de Pruisen bij Wezel en Düsseldorf over de Rijn met de bedoeling, het beleg van Venlo te beginnen. Daar dit echter zoals wij zagen, nog enige tijd moest worden uitgesteld, gebruikten zij de tussentijd voor het innemen van Kempen op de 18e, waar het kasteel enige tegenstand bood, en het plaatsje Linn, dicht bij Keizersweert op de Westelijke Rijnoever, op de 28e, even eens na wakkere tegenstand van het kasteel. De 30e Augustus kwam de generaal von Heiden gelijk met Obdam voor Venlo aan, dat nu aan beide kanten werd ingesloten 1). Venlo kon noch door ligging, noch door verdedigingswerken tot de bepaald sterke vestingen worden gerekend. Oorspronkelijk was zij, als alle sterkten in de Spaanse Nederlanden, in een toestand van totale verwaarlozing geweest, doch sedert het vorig jaar door gestadige arbeid in betere toestand gebracht. De verdedigingswer ken werden gevormd door een gebastionneerde hoofdwal met natte gracht, waarin een zevental ravelijnen, een bedekte weg met glacis en enkele gedetacheerde buitenwerken. Aan de Maaskant vormde HOOFDSTUK XVI x) Nadere bijzonderheden omtrent deze krijgsbedrijven in de Europ. Merc. p. 197, 198. 149

NIMH | 1956 | | pagina 175