HP een muur de enige afsluiting; een eilandje in de Maas werd door een tweetal werkjes verdedigd. Een schipbrug verbond de stad met het fort St Michel, een regelmatige gebastionneerde vijfhoek met natte gracht, twee ravelijnen en een bedekte weg met glacis. De ruimte tussen het fort en de Maas werd vrij gehouden door een verlenging van het glacis met een paar vleugels tot aan de rivier. De werken waren geen van alle met muurwerk bekleed, doch van palissaden en fraiseringen voorzien. Het omliggend terrein was overal hoog en goed begaanbaar. Voor de belegeraar was dit uiteraard een voor deel, doch het maakte tevens, dat aan de Oostzijde tegen aanvallen vanuit de naaste vijandelijke steden een circumvallatielinie nodig geacht werd, en wij vinden aangetekend, dat de vele heuvels voor het aanleggen hiervan niet bevorderlijk waren De oorspronkelijke veiligheidsbezetting van 3 bataljons was door 3 andere uit Rijnberk versterkt, terwijl zich ook een eskadron cavalerie in de stad bevonden moet hebben ^j. Gouverneur was de graaf van Varo, terwijl de Franse troepen onder bevel stonden van de brigadier de Labadie. Het ligt voor de hand, dat gezien de loop der operaties en vooral het vervoer der Staatse artillerie naar Grave, de bezetting sedert geruime tijd op een beleg was voorbereid. VENLO FORT St MICHEL Europ. Mercurius Kaartjes van Venlo vindt men o.a. in de Europ. Mercurius p. 64 en De Vrijer, Dl I-287. Rapporten (spionnenberichten) aangaande de toestand der vestingen Venlo, Roermond en Stevensweert vindt men in het archief van Amerongen (I-379 en 380). 2) Nassau aan St.Gl, Mühlheim, 14 Augustus; de Europ. Mere, noemt 4 regimenten infanterie, 300 ruiters en 800 man 'militie'De Vrijer spreekt van 6 bataljons en 2 eskadrons. i SO

NIMH | 1956 | | pagina 176