heilzame maatregel, die echter niet tot uitvoering is gekomen. Men was toen niet vlug met dergelijke nieuwigheden. Aan de gene raals van het grote leger werd tevens verzocht, vier regimenten af te staan, die men als gezegd te kort kwam. In de krijgsraad van 4 September werd voorgesteld, dat een conferentie gehouden zou worden tussen enige generaals van de beide legers en enige gedepu teerden te velde (Coehoorn en de gedeputeerden waren inmid dels gearriveerd). Aangezien het Franse offensief in Vlaanderen toen nog gaande was, wilde men de te nemen maatregelen nog 'in sus pens' houden tot men omtrent de toestand aldaar zekerheid had, en zich voorlopig bepalen tot het ontbieden van de pioniers, het maken van fascines, gabions, e.d. x). De voorgestelde conferentie had inderdaad de 6e plaats te Maaseyck. Natuurlijk stuitte het afzenden van de verlangde troepen op grote bezwaren van de zijde van het 'groote leger'maar men kreeg toch gedaan, dat bataljons en eskadrons het leger voor Venlo zouden versterken. Meer kon het observatie leger (dat nog altijd aanzienlijk sterker was dan dat van Boufflers) onmogelijk missen. Volgens Marlborough liep het leger kans, verslagen te worden, 'after which the siege must be raised shamfully and the country exposed; and this for noe other reason but because some pepel are not pleased'. En verder: 'The troupes has been before Venlo thes eight days and thay now talke of opening the trenches two days hence. If this be zele, God preserve mee from being soe served as you are, my friend'. Aldus heet het in zijn brief aan Heinsius van 4 September. En een dag later: 'Notwithstanding that I am still of the same opinion that the weekining of this army may prove fatal, yet I have consented, that to morrow there shall march from hence five squadrons and five battallions for Venlo, soe that there may be noe excuse for want of troupes, but at the same time I must tel you, that I am soe mortified by what I hear from thence, that I beleive nothing less then the States writting that thay will have the siege carryed on with vigor can oblige them to take the place' 2). Hoewel Marlboroughs klachten sterk overdreven en onbillijk zijn, een feit is het, dat het met het beleg nog niet wilde vlotten. De Gedep. te velde aan St.Gl g September, met verslagen van de krijgsraden van 3 en 4 September; Nassau aan St.Gl 1 en 4 September, met verslag v. d. krijgsraad van 1 September; id. aan Heinsius, in het leger voor Venlo, 1, 6 September. In het kamp van Mühlheim of te Deutz bleven 4 regimenten te paard tot observatie tegen Bonn, voorts 4 regimenten infanterie te Wezel, 2 te Düsseldorf, 1 in Keulen en 1 in Gulik. (Nassau aan Heinsius, 9 September 1702). 2) Marlborough aan Heinsius, Asch 4 en g September (V. 't Hoff nrs gi, g2). 152

NIMH | 1956 | | pagina 178