menderhand genomen plaats was geen kwartier, en in een slachting waarvan het rumoer en geschreeuw in de stad duidelijk hoorbaar waren, kwamen een honderdtal van de verdedigers om het leven. Een man of twintig wisten zwemmende of met een bootje de overkant te bereikende overigen werden, 244 in getal, waaronder 24 officie ren, gevangen genomen, nadat de eerste furie bedaard was. Onder hen bevonden zich de Spaanse gouverneur van het fort en de Franse brigadier Wrangel. De gehele actie had niet meer dan een half uur tijd gekost, en ook dank zij dit snelle verloop, weinig verliezen aan mensenlevens. Wij vinden deze vermeld als: bij de Engelsen 1, de Nederlanders 8, de Pruisische bataljons 20 doden. De Pruisen hadden door de gracht moeten stormen, doordat aan hun kant de brug tussen ravelijn en hoofdwal was weg genomen. Het succes mag voor een goed deel op rekening van Coehoorn worden gesteld, die de leiding had van de aanvalswerken, voor grondige artilleristische voorbereiding had ge zorgd, en het aanvalsbevel schriftelijk had uitgegeven. Doch niet minder lof komt toe aan de dapperheid der troepen, vooral van de lagere aanvoerders en soldaten, die uit eigen beweging de bestorming voorbij het opgegeven en reeds bereikte doel voortzetten. De meeste roem oogstten de Engelsen en Ieren van Hamilton, die het eerst in het fort waren. Volgens velen heeft de stormenderhandse inneming van het fort er toe bijgedragen, de verdere belegeringen van deze veldtocht te bekorten, doordat zij voor de verdedigers een aan maning betekenden, het niet tot een dergelijk uiterste te laten komen 1). Terstond na de inneming van het fort werden maatregelen geno men om de aanval op de stad voort te zetten. Vijftien kanonnen, die onvernageld werden aangetroffen, werden reeds dadelijk op de overzijde gericht. De aanval gold nu het aan de Maas grenzend, Zuidwestelijk bastion, welke aanval door vuur van over de rivier zou worden gesteund. Ten Zuiden van St Michel werd daartoe een batte- rij opgeworpen en een loopgraaf langs de rivier aangelegd, waartoe Coehoorn, die niet van halve maatregelen hield, reeds van te voren 40 000 fascines en 2000 schanskorven in gereedheid had. Ap- proches waren voordien aan die zijde niet gemaakt, om het aanvals punt niet ontijdig te doen kennen. De val van de vesting werd nu spoedig verwacht. De prins van Over de bestorming van St MichelEurop. Mere. 2 i 8 vlg.De Vrijer I-289 vlg.Quincy III-266 vlg.Parker, Memoires, 84 vlg. (Hoewel Parkers werk in het algemeen veel onjuistheden bevat mag men het, waar de schrijver zelf aan de bestorming deelnam, voor dit onderwerp niet buiten beschouwing laten); Coxe I-184Lamberty II-227; brieven van Nassau en van Geldermalsen aan de St.Gl van 18 September 1702. I 60

NIMH | 1956 | | pagina 186