zijnen en verdere 'publieke huizen' nagenoeg 'geruineert' zijn, en ook veel burgerwoningen lagen 'onder den voet' of waren bescha digd. De barakken in bet fort St Michel waren zodanig beschadigd dat zij nauwelijks te herstellen waren. Dientengevolge zou men grote moeite hebben met het onderdak brengen van het garnizoen. Koren was er in de stad blijkbaar genoeg; men had althans koren, vermengd met aarde en fascines, gebruikt tot dekking van kaze matten Het ontbreken van gedekte onderkomens had dan ook niet weinig tot de val, vooral van het fort, bijgedragen. Wij lezen, dat de soldaten, door zich tegen de borstwering te drukken, enige dekking trachtten te vinden tegen de bommenregen, doch het is duidelijk, dat zelfs een goede troep dit niet langer dan enkele dagen volhoudt. VERDERE KRIJGSVERRICHTINGEN; BELEG VAN ROERMOND EN STEVENSWEERT In Vlaanderen waren na de mislukte aanval op Hulst de krijgsbe drijven tot stilstand gekomen. In deze streek was het niet de oorlog, doch de malaria die de meeste slachtoffers vergde. Zij had dit jaar misschien meer doden op haar rekening dan alle gevechten tezamen. Zeeland was van ouds berucht wegens de ongezonde luchtgesteld heid, immers reeds in de Tachtigjarige oorlog kregen de soldaten hier om deze reden hogere soldij. Het krijgsvolk, niet in de streek opgegroeid, had uiteraard meer te lijden dan de inboorlingen, doch dit jaar kwamen er ook andere factoren in het geding. Allereerst waren daar de uitgebreide onderwaterzettingen langs de gehele Zuidrand van Zeeuwsch-Vlaanderen, die grote oppervlakten met ondiep, stilstaand water overdekten of in moeras herschiepen. Voorts de slechte legeringer was groot gebrek aan logementen en barak ken, paillassen en matrassen. Ook het gebrek aan goed bier wordt als een der oorzaken genoemd, doordat men genoodzaakt was, brak water voor het brouwen te gebruiken. En tenslotte liet de ge neeskundige verzorging alles te wensen over, met name wat aangaat artsen, medicamenten en hospitalen. De provincie Zeeland treft in deze het verwijt van ergerlijke nalatigheid. Reeds het vorig jaar was HOOFDSTUK XVII P ld. 2 October, waarbij een staat van de in Venlo aangetroffen artillerie. (St.Gl, 3e lias lopende 1702). 164

NIMH | 1956 | | pagina 190