In ieder geval was men in de avond van 2 October zo ver, dat de loopgraven op twee plaatsen konden worden geopend. Aan de Noordzijde werd een Pruisische attaque gemaakt onder de luit.- generaal van Lottum, aan de Zuidkant een Nederlandse onder Fagel. De zelfden hadden ook voor Venlo de attaques bestuurd. Het openen der loopgraven geschiedde aan beide attaques door 700 graversaan Pruisische zijde onder dekking van de regimenten Al- brecht van Brandenburg, von Heiden, en Varennes, gecom mandeerd door de Prins van Anhalt-Dessau en de brigadier Finck aan Nederlandse door een bataljon van de Blauwe garde en de regi menten van Fagel en Karel van Hessen, onder commando van de generaal-majoor Heukelom en de brigadier Landsberg. De ver liezen waren matig: bij de Pruisen 8 doden en 7 gewonden, aan Nederlandse zijde worden deze getallen als j en 6 opgegeven. De volgende morgen werd begonnen met de bouw van twee grote batterijen, te zamen met 39 kanonnen, 20 mortieren en 20 houwit sers. Ook hierbij waren de verliezen gering: in weerwil van heftig vuur uit de stad waren in 24 uur slechts 3 doden en 18 gekwetsten te betreuren. Onder de laatsten wordt genoemd de luit.-kolonel van het Engelse regiment Bridges. Na drie nachten en twee dagen hard werken was de gehele artille rie de 6e October gereed tot vuren, hetgeen betekende, dat de val der vesting aanstaande was. Des morgens 9 uur begon met £4 kanon nen en 44 grote en kleine mortieren het bombardement, dat met 'onuitsprekelijk geweld' de gehele dag aanhield. Des avonds waren reeds twee flinke bressen geschoten, toen om zeven uur de chamade werd geslagen. Na bet uitwisselen van ostagiers en enig onderhandelen werd de volgende dag de capitulatie getekend. De bezetting mocht met volle krijgseer uittrekken naar Leuven 'door de bressche of door de poort, voor het meeste gemak, ter keuze van de belegerden'met 4 stuk ken geschut. Ook de verdere voorwaarden waren gunstig. Wat de godsdienst aangaat werd bepaald dat 'de Oeffeninge der Catholique Apostolique, en der Gereformeerde Religie gelijkelijk zal geexer- ceert worden'. Twee kerken zouden aan de gereformeerden worden ingeruimd. De bisschop en andere geestelijke personen bleven 'ge- maintineert' in hun rechten en goederen, en personen van beide religies zouden tot de openbare ambten kunnen worden benoemd. Er zou zelfs gehele vrijheid van onderwijs blijven bestaan, krachtens het 8e artikel, behelzende dat de macht van de heer Scholaster zou gehandhaafd blijven, en de seminaries van de bisschop, de scholen der Jezuïeten en die der Ursulinen en andere religieuzen zouden 172

NIMH | 1956 | | pagina 198