van Raab, die allerminst met het gebeurde accoord gegaan was, begaf zich naar Düsseldorf, en keerde weldra terug, voorzien van acten van protest namens de Keizer en de Staten-Generaal, waarin de onmiddellijke opheffing van het tractaat geëist werd. Deze pro testen vielen niet te negeren, omdat weldra een niet onbelangrijke troepenmacht aantoonde, dat de bondgenoten gereed waren, van woorden tot daden over te gaan. De prins van Nassau had, gelijk wij zagen, zodra hem ter ore was gekomen, dat Tallard het Franse veldleger had verlaten, aange drongen op een detachement uit het 'groote' leger teneinde hem in het oog te houden en eventueel terug te drijven. Doch het detachement werd ongelukkigerwijs een twistappel tussen de beide legers. Marlborough en Athlone hadden, wel licht misleid door de omweg die Tallard gemaakt had, aanvankelijk niet in de noodzakelijkheid ervan willen geloven en waren vervol gens van oordeel, dat het uit het leger van de veldmaarschalk be hoorde te worden genomen, hetgeen volgens deze onmogelijk was, gezien de twee belegeringen waar men toen nog mee doende was. De gedeputeerden achtten zich niet gerechtigd in deze een beslissing te nemen en vroegen (2 October) de beslissing der Staten, doch toen deze hierop de 7e resolveerden - en a fortiori toen deze reso lutie de troepen bereikte - was het land van Berg geplunderd, Keulen tot het bovengenoemde verdrag gedwongen en Tallard reeds weer op de terugtocht. Daargelaten nog dat de resolutie geen beslissing gaf inzake het punt in kwestie. Intussen was echter de jehoewel nog rijkelijk laat, op de noodkreten van de bisschop van Raab, van de Keulse magistraat en het hof te Düsseldorf, besloten tot het afzenden van een detachement uit het leger voor Stevensweert, dat inmiddels was gevallen x). Na de val van Roermond kwamen ook hier troepen vrijzodat in de eerstvolgende dagen 18 bataljons en 20 eskadrons naar de Rijn marcheerden. Fïierbij waren 11 of 12 Pruisische bataljons, die in gedeeld waren omdat zij in de Rijnstreek de winterkwartieren zou den moeten betrekken, waarvoor de plannen reeds in bewerking waren. Met twee bataljons, die in Keulen, en ongeveer 11 eskadrons, die de gehele zomer in het kamp van Mühlheim hadden gelegen, waren thans 18 a 20 bataljons en 31 eskadrons bij Keulen verenigd. Bevelhebber hierover was prins Albrecht van Brandenburg. Even zeer als de diversie van Tallard te laat was gekomen om Roermond 174 Nassau aan St.Gl 6 October; Geldermalsen aan id. 9 October 1702.

NIMH | 1956 | | pagina 200