gehele positie aan de Rijn zou ten dode zijn opgeschreven, met alle staatkundige gevolgen van dien. Zo zou de keurvorst van Keulen, van zijn tweede hoofdstad beroofd, de Franse zijde wel eens kunnen verlaten. Tegenover dit alles scheen het dreigende verlies van Bra bant, op een afstand gezien, nog het minste kwaad, en 28 Septem ber beval de koning, mede onder invloed van de vertogen van Cha- millart, nadrukkelijk, zich voor Luik te verschansen, zonder zich om Brabant te bekommeren. Doch bij nader inzien was Lodewijk toch blijkbaar wat huiverig voor een zo ver reikende consequentie, want merkwaardigerwijze ontving Boufflers een schrijven, een dag later gedateerd, dat een nadere uitleg bevatte van 's konings bedoelingen, doch thans met de toevoeging, dat bij te grote onge lijkheid van krachten geen nederlaag mocht worden geriskeerd. Liet Franse legerhoofd vond hierin aanleiding, zijn aanvankelijk besluit te handhaven, terwijl hij zijn overwegingen nog eens verduidelijkte in een uitvoerig betoog, ondersteund door een merkwaardig memo randum van Puysegur, welke stukken een helder inzicht geven in de toestand en de leidende gedachten aan Franse zijde 1). De enige maatregel die Boufflers voorlopig nam was een front verandering, uitgevoerd op 8 October, die het leger iets dichtei bij Luik bracht. Dit gaf de schijn alsof hij zich bij een eventuele mars op Luik in de weg van het geallieerde leger zou plaatsen, doch het werkelijke doel was, zo nodig vlugger naar Brabant te kunnen wijken. De rechter vleugel bleef te Koninxhem, de linker kwam bij Oreye aan de Jeker. Tongeren bleef bezet. Marlborough had reeds eind September bij de Raadpensiona ris bepleit, dadelijk na de val van Roermond en Stevensweert op Tongeren af te marcheren en de Fransen te dwingen, deze plaats te ontruimen. Hij wilde niet toelaten, dat de Fransen hier tijdens de winter ble ven legeren, omdat Maastricht en de garnizoenen aan de Maas als dan aan overvallen zouden bloot staan. Hij twijfelde er echter aan of hij Athlone en de Nederlandse generaals hiertoe zou kunnen be wegen. Het liefst had hij zelfs de val van Roermond niet willen af wachten, doch Athlone wilde hiervan niet weten. 'My fears are schreef Marlborough de 29e September aan Godolphin,' that if we stay till that siege be finished, the ways will be so very ill, that we will not be able to carry our cannon with us, and than I am sure what we call our left wing will not go, for they begin to say that they ought to be contented with what has already been done. If the l) pelet II-111 vlg.de gewisselde brieven 589 vlg.de memorie van Puysegur 598 vlg.. 178

NIMH | 1956 | | pagina 204