den bij het grote leger aan te pas komen (Geldermalsen was steeds bij dat van de prins van Nassau), die dan ook naar Roermond reisden. Van het geven van een beslissing kon echter geen sprake zijn, ook al hadden zij zich hiertoe in staat gevoeld, want hiertegen verzette zich de resolutie van 7 September, die een minimum van vijf stemmen voorschreef. De aanwezigheid der heren tussen de twistendé generaals was dan ook niet geschikt om hun prestige als vertegenwoordigers der hoge overheid te vergroten. Zij beklaag den zich ernstig bij de Staten, dat zij, vermits de resolutie van 7 September, zich niet anders konden gedragen dan als 'muta per sona' en 'als alleen gaande bij wijze van raisonnement en persuasie' zij wilden dan ook niet 'responsabel' zijn indien er verkeerde be sluiten werden genomen, en, zo vervolgden zij, 'dewijl wij ver- meenen dat wij op deese voet hier inutil zijn, dat ook bedagten dat onse raisonnementen niet van dat gelukkig succes sullen zijn om de- selve op te volgen, en derhalven dat het caracter van den Staat in onse personen soude koomen te lijden, soo souden wij wel versogt hebben dat U Hoog Moogende van die goedheid geliefden te zijn van ons ten eersten te rappelleeren'Op dit laatste verzoek gaven de Staten geen antwoord, en evenmin werd de instructie van 7 Septem ber gewijzigd, zodat de gedeputeerden voorlopig in hun rol bleven gehandhaafd 1). Doch reeds een dag na dit in mineur gestemd schrijven konden de gedeputeerden een hoopvoller bericht naar het Binnenhof zenden. De 9e besloten Marlborough en Athlone met advies van Coehoorn dat men nog vóór het einde van de veldtocht Luik zou veroveren, dat het leger daartoe z.m. de 1 ie uit Lonaken zou op breken, de Jelcer nabij Maastricht passeren, zich tussen het vijande lijk leger en Luik plaatsen en dan met een detachement van 16 ba taljons eerst de citadel en daarna de Chartreuse innemen. In verband met de stellingverandering, welke het Franse leger de 8e had uitgevoerd, besloot Marlborough de 10e of 11e tot een verkenning in de richting van Tongeren. Zij leidde tot een ontmoe ting met een afdeling van 200 Franse grenadiers die deels sneuvel den, deels werden gevangen genomen. De mars naar Luik begon des nachts te 1 2 uur van de 12e Octo ber. Over drie bruggen werd de Jeker in de buurt van het fort St Pieter gepasseerd, en de 13e des middags half twee bereikte men de voorstad St Walburg. Zij was in brand gestoken door de Fransen, die aanstonds naar de citadel en de Chartreuse de wijk namen. In Gedep. te velde aan St.Gl, leger te Loonakker, 8 Oktober 1702. I 80

NIMH | 1956 | | pagina 206