In de zaak van het tekenen, welke, naar te verwachten was, spoe dig opnieuw aan de orde zou komen, hebben de Staten, als zo vaak in netelige questies, geen beslissing gegeven, doch binnen enkele dagen (19 October) had Athlone de voldoening, in plaats van de prins van Nassau tot veldmaarschalk te worden benoemd, voor welke benoeming hij in een schrijven van 23 October zijn dank betuigde. De i^e trokken drie Nederlandse en drie Engelse bataljons de stad binnen; de Nederlandse onder TrognÉe, voor wie, als Luike naar, deze intocht een grote voldoening moet zijn geweest. Com mandant in de stad werd lord Cutts. In de loop van de 1 ye October begon ook de artillerie van Maas tricht aan te komen en kon men aanstalten maken voor het afreke nen met de beide forten. Zij werden gelijktijdig opgeëist, doch de citadel was het eerst aan de beurt. De artillerie van Roermond kwam eerst de 18e of 19e aan, nadat de 17e reeds met het werk aan de bat terijen was begonnen. Het ontschepen van het zware geschut kostte als gewoonlijk nogal enige tijd, evenals het in stelling brengen op de omliggende heuvels. Natuurlijk was Coehoorn, de eigenlijke bele geraar, bij dit alles in zijn element, en ook het weer bleef, gezien het jaargetijde, gunstig. Marlborough constateerde dan ook met voldoening, dat deze belangrijke factoren meewerkten: 'I thank God we have good weather and monsieur Coehorn in very good humour, soe that I noe waise doubt of success'. De citadel was een niet geheel regelmatige vijfhoek met bastions, droge grachten, ravelijnen en bedekte weg. De hoofdwal was met muurwerk bekleedde overige werken niet, doch deze waren met palissaden en fraiseringen stormvrij gemaakt. Eind September had Boufflers met de hertog van Maine de werken geïnspecteerd, en successievelijk waren troepen naar Luik gezonden, zodat thans 71/2 bataljon in de citadel lag onder bevel van de Violaine; in de Char treuse bevonden zich y bataljons onder de Millon. De aanvalswijze van Coehoorn was dezelfde als bij de drie voor afgaande belegeringen. Het ontbreken van bomvrij onderkomen in de toenmalige vestingen verklaart voor een belangrijk deel het goed gevolg, dat deze strijdwijze zo dikwijls bekroonde. d'Athlone; ses irresolutions, ses faiblesses a s'ouvrir a des gens de rien et a suivre leurs conseils, malgré les résolutions prises, ont tellement degouté Milord Marlborough, qu il espere que la campagne puisse estre faite, et qu'il a juré cent fois a ce que il m'a dit de ne jamais plus quitter l'angleterre pour estre a la teste d'une armée composée comme celle ci; lorsque il aura l'honneur de vous voir il vous en entretiendra amplement avec toutes les particularités'. In deze brief mag men tevens een bewijs zien van goede verstandhouding tussen Marlborough en Geldermalsen. I 84

NIMH | 1956 | | pagina 210