ontvluchten, doch de grote meerderheid, 2100 man, werd ten slotte gevangen genomen. Onder dezen bevonden zich behalve de reeds genoemde gouverneur, de kolonels Charost en Berlo. De gehele actie had zich in een half uur voltrokken. Dit in aanmerking genomen waren de verliezen der aanvallers niet gering. Wij kennen ze uit een bij de Raad van State ingediende verlieslijst x). Bij de lin kervleugel zijn zij aanmerkelijk minder dan bij de rechter, n.l. 41 doden en 2$$ gewonden; bij de laatstgenoemde een totaal van, offi cieren inbegrepen, 154 doden, en 38^ gewonden, waarvan de En gelsen alleen resp. 83 en 171. Van de krijgsgevangenen bestond een groot deel uit Zwitsers, die aanstonds bereid waren in Neder landse dienst over te gaan, terwijl de Luikenaren die werden aange troffen werden ingelijfd bij het regiment, hetwelk Trognée uit zijn landgenoten had geformeerd 2). Deze werd wegens zijn verdiensten bij de inneming der stad op voorspraak van Coehoorn tot gouver neur der sterkte benoemd. In de citadel vond men 16 metalen en 26 ijzeren stukken, benevens 3 mortieren. Aan de Nederlandse attaque werd vooral de dapperheid der 'Hollandsche cadets' geroemd, wegens het élan, waarmee zij bij de bestorming voorop gingen. Deze compagnie bestond geheel uit jonge lieden van goeden huize, onder wie veel zoons van om het geloof uitgeweken Franse officieren, en van wie, naar wij vermeld vinden, nog velen lang nadien een eervolle plaats in het Staatse leger in namen 3). Trouwens over de voorbeeldige moed der officieren en soldaten bij deze bestorming was slechts één roep. Doch niet altijd werd de deugd naar waarde beloond. De gewoonte bestond, aan de genen, die aan een bestorming hadden deelgenomen, een rijksdaalder uit te delen, 'met accressie van het aandeel (van) die coomen te sneuvelen op die geene die uijt de attaque coomen over te blijven'. Maar in het verbaal, dat de gedeputeerden te velde na het eind van de campagne opmaakten, vinden wij dat verscheidene officieren hadden geklaagd, dat hun soldaten de hun toekomende rijksdaalder nog niet hadden ontvangen 4). Onmiddellijk na de val der citadel werden maatregelen getroffen voor de actie tegen de Chartreuse. Het was immers zaak, het nog -1) Zie bijlage 17. Over de inneming van de citadel: bulletins bij Murray van 16, 19, 23 en 26 Octo ber; Europ. Mere. 301 vlg. 2) Europ. Mere. 306. Het regiment van Trognée wordt 'Walsch Keizerlijk regiment' genoemd. Op 1 December werd het gemonsterd door de graaf van Sinzendorf (namens de Keizer) en de ge deputeerden van de Staten-generaal. Het telde 700 man, 'van de Luikse natie'. Het vaandel bevatte zowel de keizerlijke adelaar als het wapen van de Verenigde Nederlanden, 'om de goede eenigheid en intelligentie te verbeelden'. (Amst. Courant 1702, nr 145", Luik, 1 December). 3) Rousset, Dl I-64. 4) Verbaal der gedeputeerden te velde 1702 (A.R.A. St.Gl 8215). 187

NIMH | 1956 | | pagina 213