dat de commandant zich tot overgaaf zou laten bewegen door de belofte van een voordelige capitulatie ener- en het dreigement, dat geen kwartier zou worden gegeven anderzijds; hierop wijst althans hetgeen Quincy omtrent de opeising meedeelt. Hield de gouver neur voet bij stuk, dan stond het er met de kansen der belegeraars slecht voortot een beleg van enigszins lange duur, in het bijzonder in het komende natte jaargetij, ontbraken de nodige voorbereidin gen. Toen dan ook de opeising met een weigering werd beantwoord bestond het beleg voornamelijk uit een bombardement met bom men en gloeiende kogels, dat echter zonder uitwerking bleef zo niet op de stad dan toch op de standvastigheid van de verdediger. Sommige bommen waren met aarde gevuld, waarin briefjes, in het Frans en Duits gesteld, die de burgers en soldaten tot oproer aanspoorden, doch dit stukje propagandaoorlog bleef zonder enig succes. Ook de loopgraven maakten geen vordering, en 30 October werd het beleg gestaakt. De Pruisen bepaalden zich verder tot een blokkade, die eerst in Februari van het volgend jaar tot overgaaf zou leiden 1). Hiermee kan men de veldtocht van dit jaar, voor wat het Noorde lijk oorlogstoneel aangaat, als geëindigd beschouwen. Er was echter ernstig sprake van de operatiën nog voort te zetten. De verleiding was groot, de kroon op het werk te zetten door de inneming van Bonn. Het voorstel hiertoe werd gedaan door keurvorst Johan Willem van de Palts, en om voor de hand liggende redenen waren ook de stad Keulen en de aartsbisschop van Trier sterk met het plan ingenomen. Laatstgenoemde bood aan, de benodigde artillerie te leveren; het land van Keulen verklaarde zich bereid, een som van 100 000 'ecus' (daalders) in de belegeringskosten bij te dragen; de keurvorst van de Palts zou uit zijn landen van Gulik en Berg de fourage verschaffen. Heinsius en de Staten-Generaal voelden veel voor de onderneminghet weer bleef nog steeds gunstig, en wat lag meer voor de hand, dan het overwicht te velde, dat thans onbetwist aan de zijde der bondgenoten was, tot het uiterste te benutten? Te verwachten was, dat koning Lodewijk, na de geleden verliezen, alle zeilen zou bijzetten om het volgend voorjaar met een krachtige strijdmacht in het veld te komen, en Bonn intussen niet weinig zou versterken. De kans was dus groot, dat de gelegenheid die zich thans voordeed, zich niet zou herhalen. Geen gering voordeel was het ook, de Rijnhandel vrij te maken. x) Seydel, 'Nachrichten über Vaterlandische Festungen' II-37; het beleg van Rijnberk uitvoerig bij Quincy HI-^73 vlg.'Détail du siège de Rhinberg' bij Pelet II-615; Murray, bulletins 16, 19 October 1702. I92

NIMH | 1956 | | pagina 218