oorlogsgebruik dier dagen, in het bezit van Franse passen, doch Marlborough had geen dergelijk document. Toevalligerwijs ech ter had een van zijn oppassers, een zekere Gill, een pas bij zich van Marlborough's broer, de generaal Churchill, welke pas hij zijn heer te rechter tijd in handen gaf. De commandant der partijgangers, een luitenant, heeft óf geen onraad bemerkt óf, zoals sommigen wil len, zich laten omkopen; in elk geval konden de heren, na een paar uur oponthoud, hun reis vervolgen; de gevangen soldaten, de trek paarden en verdere buit, waaronder Marlborough's tafelzilver, werden meegenomen naar Gelder. Het gerucht van de gevangenneming der heren had zich intussen reeds verspreid. Coehoorn, die de jobstijding het eerst vernam, zond onmiddellijk bericht aan Athlone, aan de naaste garnizoenen en naar de Statenreeds werden maatregelen getroffen tot een in sluiting en beleg van Gelder, maar het scheen een hopeloze zaak, gezien de waarschijnlijkheid, dat een zo gewichtig persoon wel terstond naar veiliger oorden zou worden overgebracht. Ook in Den Haag was alles naar het schijnt, reeds in rep en roer, toen de verloren gewaanden in de avond van de 7e onverwachts kwamen binnenvallen. Marlborough werd door de Haagse bevol king ontvangen met een geestdrift, die slechts zijn wederga zou vin den in het enthousiasme waarmee in onze dagen zijn grote naam- en stamgenoot in de residentie werd begroet Drie weken vertoefde Marlborough in Den Haag, begin De cember stak hij naar Engeland over. De 4e kon hij uit Londen zijn bevordering tot hertog aan Heinsius berichten. Tenslotte dienen wij nog melding te maken van de krijgsbedrij ven, welke in de laatste maanden van het jaar aan de Moezel voor vielen. Wij zagen reeds, dat Tallard op zijn terugweg van Bonn naar het leger, omstreeks half October te Stadtkyll in de Eifel de opdracht ontving, naar de Moezel te marcheren en, na zich ver enigd te hebben met een korps onder Locmaria, Trier en Trarbach te nemen. Over Vianden en Luxemburg verenigde hij zich volgens het plan met het nevenkorps, verscheen 2 October voor 1 rier, dat hij zonder slag of stoot binnentrok, en kwam de 27e voor Traibach. Slechts het kasteel was in staat, weerstand te bieden, doch vereiste meer omslag dan gewoonlijk met dergelijke middeleeuwse rotS- ij Marlborough aan Godolphin, Den Haag, 9 November 1702, bij Coxe; Bulletins 7 en 10 November bij Murray I, y4; Ged. te velde aan St.Gl, Luik 6 November met als bijlagen: Athlone aan ged. te velde, kamp van Hecht S November, Coehoorn aan Athlone, Venlo S November, Ged. te velde aan Athlone, Luik 6 November; Churchill I, 6oj609. 197

NIMH | 1956 | | pagina 223