dit alles maakt, dat men de leiding in deze overigens zo succesvolle veldtocht het best met een krakende wagen zou kunnen vergelijken. De gedeputeerden te velde, de aangewezen vertegenwoordigers der Hoge Regering, doch eerst in functie gekomen toen de veldtocht reeds vier maanden aan de gang was, hebben, met uitzondering van Geldermalsen, geen rol van betekenis vervuld. CADIZ EN VIGO De expeditie, welke dit jaar naar de Spaanse kust werd onderno men, moet gezien worden als een eerste poging, om het Iberisch schiereiland in de strijd te betrekken, en de Middellandse zee te openen voor de zeestrijdkrachten der bondgenoten. Zij had voor namelijk ten doel, de geallieerden een steunpunt te verschaffen in de Zuidelijke wateren, zo mogelijk een opstand in Spanje te verwekken ten gunste der Habsburgers, en door krachtvertoon de Portugese koning tot partijkiezen te bewegen. Het was de politiek, die Willem iii reeds het vorig jaar voor ogen had gestaan voor het geval, dat de oorlog toen zou zijn uitgebroken, en welke Marl borough thans weer opvatte. Over het aandeel der Nederlandse troepen aan de expeditie zijn wij slecht onderricht; van verscheidene krijgsbedrijven weten wij niet of en zo ja, welke Staatse onderdelen er aan hebben deelgeno men; de bronnen spreken zonder meer van 'de landmilitie'. Wij vermeldden reeds, dat de vloot, welke zich in de laatste dagen van Mei bij Spithead verzamelde, twee regimenten mariniers en drie infanterieregimenten mee voerde onder bevel van Karel Willem van Sparre 1). Enige lichte artillerie, n.l. 10 veldstukken van drie pond, enige ingenieurs, en materiaal voor belegeringen waren even eens ingedeeld. Algemeen bevelhebber over de landtroepen was de hertog van Ormond. De Engelse vlootvoogd, Rooke, wordt als een man zonder initiatief en besluitvaardigheid beschreven. Wegens stormen en tegenwind kon de vloot het Kanaal eerst eind Juli verlaten. Tien dagen later ter hoogte van La Corunha gekomen, bleek een Franse vloot, die men hier gedacht had te overvallen, vertrokken. De reis werd daarom voortgezet naar Cadiz, voor welks HOOFDSTUK XX x) De regimenten mariniers van St Amand en Swansbel en de infanterieregimenten van Pallandt, Lindeboom en Torsay. lol

NIMH | 1956 | | pagina 228