op naam van de prins van Hessen-Darmstadt, voormalig gouverneur van Catalonië, die zich op de vloot bevond, en welke allerwege werd verspreid, had niet het minste gevolg. Daarentegen was niet onduidelijk gebleken, hoe kwetsbaar Spanje was aan zijn lange kustlijn. Een maand waren de bondgenoten aan land geweest, en de enige mobiele troepen welke zij hadden ont moet, bestonden uit enkele eskadrons cavalerie, i ooo a 2000 man ge regelde troepen, en voorts landmilitie van geringe militaire waarde. De markies van Villadarias, gouverneur van Andalusië, was dan ook niet in staat, te beletten, dat de inscheping zonder verliezen en in goede orde werd volbracht. Weinig konden onze zeelieden vermoeden, toen zij 1 October de baai van Cadiz verlieten, dat binnen enkele weken een schitterend wapenfeit zou vergoeden, wat de Grote Alliantie in de afgelopen maand aan prestige had verloren. Nadat voorstellen, door Ormond gedaan, om nog elders een landing te verrichten, waren verworpen, en de vloot zich dus op de thuisreis bevond, kwam de 17e, ter hoog te van Kaap Finisterre, het bericht, dat de West-indische zilvervloot enige dagen tevoren te Vigo was binnengevallen, onder begeleiding van een Frans eskader onder de vice-admiraal Chateaurenault. Besloten werd, deze kans niet te laten voorbijgaan. Bij nadere verkenning bleek de vloot achter in de diepe baai van Vigo te liggen, binnen een vernauwing van ongeveer een kilometer breedte, aan weerskanten door batterijen bestreken. Het vaarwater was bovendien versperd door een vlot, vervaardigd uit de masten en stengen der schepen, door kabels en kettingen aaneengesjord en verankerd. Het fort Randa, ter rechterzijde van de engte, bestond uit een kasteel als kern, waaraan een batterij was gebouwd van 20 metalen en enige ijzeren stukken. Wegens de engte van de baai was besloten, dat de aanval op de versperring door slechts 8 schepen zou geschie den, n.l. Engelse en 3 Staatse, de laatste onder Philips van der Goes als vice-admiraal. Te voren zou het fort Randa worden ge nomen door troepen onder Ormond, die zouden landen op een plaats, drie km ten Zuiden van het fort gelegen. In de morgen van 2 3 October zeilde de vloot, het vuur van diverse batterijen trotserende, de baai binnen. Omstreeks 10 uur landden 2000 man, onder aanvoering van Ormond, op het aangewezen punt, en trokken, met enige honderden grenadiers onder lord Shannon als voorhoede, naar het enige km verder gelegen fort Randa. Onder weg ontmoette men een op 8000 man geschatte troep landmilitie die na enig schermutselen met de grenadiers het veld ruimde. De 20 s

NIMH | 1956 | | pagina 231