September duren eer het tot een openlijk conflict kwam tussen de Zonnekoning en zijn reeds lang gewantrouwde bondgenoot. De opstand der Camisards vergrootte nog het aantal van Frank- rijks tegenstanders. Enerzijds vond hij zijn oorzaak in de geloofsver volgingen waaraan de in het bergland der Cevennes sterk vertegen woordigde geestverwanten der Waldenzen bloot stonden, doch ook in de ondragelijke belastingdruk, die ten gevolge had dat ook veel roomsgezinde boeren en bergbewoners aan de opstand en de guerilla, waartoe zij leidde, hun aandeel hadden. Dank zij hun dapperheid, terreinkennis en bedrevenheid in de kleine oorlog behaalden de Camisards menigmaal voordelen tegen een vijand, wiens tactiek niet op deze strijdwijze was berekend. Vooral met het oog op de nabijheid van de Waldenzen, van Savoye en van de zee, was het belang van de opstand niet te onderschatten en in elk geval zou hij in dit jaar een legerkorps onder Montrevel aan de grote operaties onttrekken. Alles tezamen genomen was de toestand voor de bondgenoten niet ongunstig, doch het was duidelijk, dat behalve Italië vooral Zuid-Duitsland een zwakke plek vormde in het front der Grote Alliantie. In overeenstemming met de boven geschetste toestand besloot het Franse opperbestuur, de grootste kracht aan te wenden in Zuid- Duitsland en Italië, en de oorlog in de Nederlanden op verdedigende wijze te voeren. Dit laatste hield in, dat niet alleen van een herove ring der in het afgelopen jaar verloren gegane vestingen werd afge zien, maar dat ook geen ernstige pogingen zouden worden gedaan, althans geen veldslagen geriskeerd, om de nog stand houdende steunpunten als Bonn, Rijnberk en Gelder te reddende moeilijk te verdedigen buitengewesten werden in beginsel prijs gegeven. De verdediging werd zodoende meer geconcentreerd; zij gold nu in hoofdzaak het gebied dat door de in 1701 opgeworpen linies als door een weidse vestinggordel was omgeven. Deze zouden thans haar reden van bestaan moeten bewijzen. Of zij aan hare bestemming zouden beantwoorden zou afhangen van de wijze waarop de verdedi ger deze vestingwerken voor zijn operatiën zou benutten en niet minder van de handelingen der aanvallende partij om tot een door braak te geraken. In dit opzicht kan men zeggen dat de veldtocht, die nu aanstaande was, veel lering heeft opgeleverd. In Italië zou Vendome de beschikking krijgen over 87 bataljons en 104 eskadrons, een leger, ver overmachtig aan hetgeen de Oos tenrijkers hier zouden kunnen te velde brengen. Dat in de bergstre ken der Cevennes een legerkorps onder Montrevel tegen de Cami- 214

NIMH | 1956 | | pagina 240