KRIJGSVERRICHTINGEN VOOR HET BEGIN VAN DE VELDTOCHT Gedurende de winter vielen als gewoonlijk een aantal op zichzelf staande ondernemingen voor, welke men tot de kleine oorlog kan rekenen. De lagere commandanten en de troep vonden hierbij gelegenheid tot het ontplooien van ondernemingsgeest, handigheid en stoutmoedigheid, waarbij de tegenstanders beurtelings succes wisten te boeken. Zo zond Blainville, die thans als luitenant-generaal te Namen commandeerde, een partij van 2 go beredenen uit onder de maréchal de camp Rosel deze overviel in een van de voorsteden van Luik de daar gelegerde cavalerie, die blijkbaar slordig wacht hield, nam enige ruiters gevangen en bracht een honderdtal paarden als krijgs buit mee terug. In de omgeving van Luik werd druk gefourageerd ten behoeve van de geallieerde ruiterij. Zodoende wist een Frans partijganger, Simon genaamd, die met i go grenadiers en dragonders de Maas was overgestoken, een groot aantal hooistapels te verbranden, die hier was opgeslagen. Aan Staatse zijde spreidden de partijgangers, die ten behoeve van de contributie uittrokken, grote durf ten toon. Het doel was meestal in de dorpen, die weigerachtig of nalatig waren in het betalen der contributie, gijzelaars op te halen, waarbij overheidspersonen of aanzienlijke ingezetenen de voorkeur genoten. Zo slaagde een partij van 39 man uit Breda er in, de linies bij Lier te passeren en de burge meester en rechter van het nabijgelegen Emmelen op te lichten. Een groep uit Maastricht wist tot dicht bij Brussel door te dringen en bracht eveneens gevangenen mee. Ook de provincie Henegouwen moest zich aan het betalen van contributie onderwerpeneen gedeputeerde verscheen te Maastricht en accordeerde met de ontvanger der contributiën aldaar over het storten, viermaal 's jaars, van de 2oe penning van 'alle goederen'. Aan Franse zijde vinden wij het bericht, dat Maguinay, een officier van de bezetting van Limburg, met 60 man het stadje Randerath, tussen Roermond en Gulik, overrompelde, waar twee officieren en 30 paarden in zijn handen vielen. Omstreeks deze tijd werd het kasteel Saffenburg, ergens in de Eifel, belegerd door een sterke geallieerde afdeling met geschut on- HOOFDSTUK III 223

NIMH | 1956 | | pagina 249