HET VELDTOCHTSPLAN. BENOEMING VAN GENERAALS Hoewel reeds vaststond dat de campagne met het beleg van Bonn zou aanvangen diende toch uit de aard der zaak een meer gedetail leerd veldtochtsplan te worden opgemaakt. Reeds 2 i Februari wer den Coehoorn en Ouwerkerk, die respectievelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen en te Coblenz vertoefden, naar Den Haag ontboden voor een desbetreffende conferentie. Dezelfde dag werd de Raad van State gemachtigd, de artillerie in gereedheid te brengen en voorlopig 'de rivier op' te zenden, en tevens op de geëigende plaat sen magazijnen van fourage op te richten. Coehoorn noch Ouwer kerk konden echter bij de beraadslagingen aanwezig zijnde eerste niet, zoals wij zagen, wegens ongesteldheid, terwijl Ouwerkerk juist in deze dagen doende was, de verdediging tegen de verwachte aanval van Tallard te organiseren. De Staten lieten er echter ditmaal geen gras over groeien, want blijkens hun resolutie van de 26e was toen reeds het plan voor de opening van de veldtocht gereed. Het was opgemaakt door enige gecommiteerden uit de Staten-Generaal en de Raad van State, onder voorzitterschap van de heer van Gent, of, zoals hij voluit heette D. van Eck van Panthaleon, Heer van Gent, 'ende daerover in gewonnen hebbende het advijs van de hier aanwesende generaels- persoonen van de trouppes van den Staet' 1). Wie deze 'generaais- personen' zijn wordt in de resolutie niet gezegd, doch zeker is, dat de hoofdpersonen in deze Obdam en Slangenburg zijn geweest. Wij vinden n.l. onder dagtekening van 24 Februari een stuk, ge titeld: 'Consideratien van de Heeren van Obdam en van Slangen burg, als daertoe gerequireert zijnde van de Staet wegens d'opera- tien van de aanstaande campagne' 2). Voor de wijze waarop men toenmaals bij het maken van een operatieplan te werk ging is het te karakteristiek om er niet de hoofdinhoud uit mede te delen. Om tot een doelmatige verdeling der strijdkrachten te geraken worden allereerst drie punten overwogen 1 e. Wat nodig is voor het bezetten der frontieren, van Vlaanderen af tot en met Luik. HOOFDSTUK IV 1) Seer. Res. St.Gl 21, 25 Februari. 2) R.v.St. 1897. 230

NIMH | 1956 | | pagina 256