had, nog niet betaald gekregen en weigerden thans opnieuw te va ren. Dientengevolge werd Hop verzocht, de tussenkomst van Marl borough in te roepen om op deze zaak orde te stellen 1). In de laatste week van April trokken intussen aan weerszijden de legers zich samen in kantonnementen. De 24e werd Bonn berend door de geallieerde cavalerie onder von Bülow een dag later volg de Marlborough met de rest van het leger. De Pruisische troepen waren ook reeds aangekomen en werden gecommandeerd door de graaf van Natzmer, de Hannoverse door von Bülow. De artillerie liet nog steeds op zich wachten, zodat van het openen der loopgra ven voorlopig nog geen sprake kon zijn 2). Voor de verbinding met het leger aan de Maas en dat voor Bonn zorgde de 'generaal postmeester'. Deze zond naar elk der beide legers 16 weibereden postiljons, en tussen de twee hoofdkwartieren onderling werden i£ relais ingericht 3). Voor elk van de legers werd een hospitaal ingericht: voor dat van Obdam te Keulen, voor het Maasleger te Maastricht. Voor het eerste had onze resident te Keulen, Bilderbeek, reeds in Maart de medewerking van het stadsbestuur ingeroepen. Deze bestond in het beschikbaar stellen van het pesthuis buiten de stad voor de zie ken, terwijl men voor gewonden in de stad zelf een groot huis had ontdekt, waar wel 1000 man zouden kunnen liggen. Over het extraordinaris hospitaal te Maastricht horen wij weer de gewone klachten. Niet alleen mankeerde er van alles, maar er was ook geen geld om de zieken, die toch niet alleen van medicijnen konden leven, te eten te geven, zodat het een open vraag is hoe de 300 zieken, die het hospitaal in Mei bevolkten, eigenlijk in leven zijn gebleven. Met recht kan men zeggen, dat zij op crediet leefden, want blijkens een adres van Hendrik Stuten, waarschijnlijk een der leveranciers, hadden de crediteuren van het hospitaal tot op 23 April van dit jaar nog de somma van SS J°° gulden te vorderen 4). Even als de zorg voor de hospitalen lag ook die voor de legerpredi- kanten op de weg van de Raad van State. Wij vinden althans dat de Raad aan de gedeputeerde staten van het Nijmeegse kwartier een viertal predikanten aanvroeg. Of ook uit andere provinciën predi kanten zijn aangevraagd, of dat de Raad aan Gelderland de voorkeui gaf - wellicht omdat dit gewest het dichtst bij het oorlogstoneel Ib.extract Res. St.GI 19, 20, 23 April; Hop aan St.Gl, Keulen 23 April. 2) Murray, deel I, bulletins 27 April, 1 Mei, p. 88, 90. 3) St.Gl 8216: extract Res. R.v.St. 20 April 1703. 4) Seer. Res. St.Gl 1, 12 Maart; Henr. Stuten a.d. R.v.St. Maastricht 28 Mei (R.v.St. 643). Zie ook Bijlage 19. 237

NIMH | 1956 | | pagina 263