was gelegen - is niet zeker. In allen gevalle gaven de genoemde gede puteerden het verzoek door aan de twee deputaten der Gelderse synode, die de predikanten committeerde, nl. 2 uit de classis Nij megen, een uit die van Tiel en een uit die van Bommel Intussen hadden de Staten-Generaal, nu de vijandelijkheden ston den te beginnen, op 19 April een algemene vast- en bededag uitge schreven tegen Woensdag 9 Mei, van welke aanschrijving men de tekst kan vinden in de Europische Mercurius. Alvorens tot het verhaal van het beleg van Bonn over te gaan wil len wij zien wat intussen aan Franse zijde is voorgevallen. De winter was hier besteed aan het voltallig maken der onder delen door het werven van recruten. Vooral voor de Spaanse troe pen was dit niet overbodig: bij de Spaanse infanterie, die 49 regi menten telde, ontbraken in het voorjaar nog steeds 6000 man aan de organieke sterkte. Er zijn tekenen, dat veel desertie voorkwam; met name wordt zulks bericht van de Waalse soldaten en zelfs o - eieren die naar de Waalse regimenten der bondgenoten te Lui overliepen, klagende over slechte betaling. Tekenend is ook dat bij Bergen op Zoom zelfs veertig dragonders onder een kapitein met paard en al over de grens kwamen. De oorlogslasten begonnen reeds zwaar op de bevolking ken. Uit Gent werd althans bericht dat dagelijks boeren werden ge vangen gezet, en hun goederen verkocht, omdat zij de zware schat tingen niet konden opbrengen. Anderzijds lezen wij dat de Fransen in Vlaanderen z.g. keurlingen in dienst namen, een soort waardgel den», die 10 stuivers per dag ontvingen en gewoonlijk voor het bezetten der linies gebruikt werden 2). Het te velde gaan van het leger wilde de Franse koning zo lang mo gelijk uitstellen, zowel om de troepen des te meer gelegenheid te geven tot recrutering als om de Spaanse Nederlanden met te veel te bezwaren. Doch in de eerste dagen van April worden zekerheids halve de eerste 10 bataljons en een regiment cavalerie naar de grens gezonden Van de hoofdtrekken van het geallieerde krijgsplan, met name het voorgenomen beleg van Bonn, waren de Fransen met on kundig gebleven; ook van het samentrekken van het Rijn- en Maas- leger waren zij tijdig op de hoogte. De 3e stelde Bouffeers de ko ning dan ook voor, het leger te concentreren en, zolang de geallieer den nog voor Bonn bezig gehouden werden, tegen het Maasleger te agerfn; een op zich zelf juiste gedachte, doch die slechts in zwakke vorm tot uitvoering gekomen is. 2) Ams^Coura"e.Vo3°nr JGent 7 Januari; id. nr 14, Gent 28 Januari. 238

NIMH | 1956 | | pagina 264