vestigden hun hoofdkwartier in een buiten van de aartsbisschop op de Kreutzberg bij Popelsdorf; Coehoorn bleef in zijn jacht. De keurvorst van de Palts vestigde zich met zijn gemalin in het nabij gelegen Siegburg, om dichter bij de hand te zijn. Obdam had de generaals aangeschreven, tegen de 17e April in het leger te zijn, doch de 26e waren verscheidene nog niet aangeko men. Slangenburg was toen zelfs nog in Den Haag, kennelijk uit ontevredenheid over de gang van zaken met de benoemingen. Ook Tilly en Dedem ontbraken toen nog, evenals de brigadiers Dohna, de prins van Hessen-Homburg, die de provincie Stad-en-Lande niet zonder zijn regiment wilde laten vertrekken, en Schuylen- burg de laatste wegens ziekte, zodat bij de cavalerie geen brigadier aanwezig was. Wederom een bewijs dat men het in de hogere rangen met de van hogerhand gegeven orders niet al te nauw nam. Slan genburg kwam pas na de capitulatie x). Gedachtig aan de vele strubbelingen die tijdens de vorige cam pagne tussen Marlborough en Athlone waren voorgevallen ver zocht Obdam de Staten-Generaal om een instructie, waarin zijn verhouding tot de Britse kapitein-generaal zou worden geregeld. Ook Hop had hier reeds over geschreven, doch de Staten maakten geen haast met aan het verzoek te voldoen 2). De markies d'Alegre had nog vóór het beleg zorg gedragen, de 'beesten' uit de omtrek binnen te halen, en daarentegen veel vrou wen en kinderen weggezonden, o.a. naar Keulen. De mannen wilde hij op de wallen doen komen. Hiertegen protesteerde, naar wij in de Europische Mercurius lezen, de 'Generaliteit aangezien zij geen Franse onderdanen waren. Het blijkt niet of het protest al dan niet gevolgen gehad heeft 3) Het beleg van Bonn vertoont veel overeenkomst met dat van Venlo waar een overeenkomstige situatie bestond. Er werden drie attaques aangelegd; één, de 'Hollandse', tegen het fort onder de luitenant-generaal Fagel, onder wie de generaal-majoors Fries- heym en Elberfelt, terwijl de hoofdingenieur Des Roques de ap- proches bestuurde. Een tweede attaque, die van de Brandenburgse en Paltsische troepen, was gericht tegen het benedenstrooms aan de Rijn grenzende vestingfront. Zij stond onder leiding van de err- 2 st.Gi aprii - 243 i) V. Wassenaar-Obdam aan St.Gl, leger voor Bonn 26 April Slangenburg arrWeerde ij Mei des avonds, toen de vijandelijkheden reeds meer dan 24 uur gestaakt waren. Hop schrijft aan Hdnsius: 'Dit is mosterd na den maaltijd, hij had voor zijn fatsoen beter met kunnen komen de commissie Van Gent). s) Eur. Mere. 277.

NIMH | 1956 | | pagina 271