Op deze wijze, een strategische overval in volle vrede, verzekerde de Franse koning zich het bezit van een reeks van vestingen, waarvan de verovering bij het toenmalig tempo der oorlogvoering jaren zou hebben gekost. Groot was de consternatie in de Republiek, te meer omdat het aanvankelijk nog de vraag was wat er met de Staatse gar nizoenen, 22 bataljons, te zamen 8 a 9000 man goede troepen tellen de, zou gebeuren. De stadhouder Maximiliaan had geen bezwaar tegen de terugkeer, maar Puysegur maakte enige moeilijkheden, voorgevende dat hij orders uit Parijs moest afwachten. Hij schijnt van oordeel te zijn geweest dat men schendingen van het volken recht niet ten halve moet plegen. FeuquiÈres, in zijn memoires, is van de zelfde mening. De koning echter begreep, dat het gevangen houden der troepen met een oorlogsverklaring gelijk zou staan en wenste tot dit uiterste vooralsnog niet over te gaan. Zij kregen dus verlof, terug te keren, hetgeen van 18 Februari af successievelijk geschiedde. Franse officieren trachtten nog soldaten te 'debauchee- ren' en naar het schijnt niet geheel zonder succes. De onderdelen kwamen althans vrij sterk gehavend, voornamelijk door desertie, in het vaderland aan. Nog in Februari breiden sterke Franse strijdkrachten zich uit tot de Demer; in April tot de grenzen der Republiek. In deze maand worden ook de steden van Opper-Gelder bezet. Reeds kort te voren waren intussen Franse troepen in Milaan en Mantua binnengetrokken en hadden zij ook hier de strategisch be langrijkste plaatsen in bezit genomen. De gevolgen van deze in bezit nemingen waren belangrijk. Aller eerst bepaalden zij in grote trekken het beloop van de oorlog, in zoverre zij noodzakelijk impliceerden dat Frankrijk de verdedigende partij zou zijn, wanneer het althans niet nog verdere veroveringen wilde maken. Op dit laatste was echter weinig kans, aangezien het land bij de Rijswijkse vrede reeds in een toestand van economische en financiële uitputting verkeerde. Door de koppeling aan het reeds lang noodlijdende Spanje met zijn vele kwetsbare buitengewesten en uitermate lange kustlijn was de strategische toestand er eerder slechter dan beter op geworden. 6 kennen gaf, de barrièresteden door zijn troepen te doen bezetten. De keurvorst verleende zijn volledige medewerking. Nadere bijzonderheden vindt men in 'Details appuyés de pièces authentiques, sur les evenements militaires qui se sont passés en Belgique, pendant la guerre de la succession d'Espagne' door de kapitein der genie E. Lagrange in de 'Revue militaire Beige', T. 2, 1842, p. 64 vlg., alsmede in 'Het Staatsche Leger', VII-139, 153, en Pelet I-j-22. Puysegur is de schrijver van het bekende, door zijn zoon uitgegeven werk 'Art de la guerre par principes et par regies Den Haag 1749, waarin op p. 40 over de overrompeling wordt gesproken. Voorts Lamberty, 'Mémoires' Dl I p. 374, 378.

NIMH | 1956 | | pagina 28