INNEMING VAN TONGEREN; ACTIE BIJ LONAKEN Zoals wij boven zagen, was het Franse leger de 7e Mei in twee kampen samengetrokken, bij Thienen en bij Wasseige, en had de koning toestemming gegeven tot een beleg van de citadel van Luik, mits dit vóór de val van Bonn tot een gelukkig einde gebracht zou kunnen worden. Intussen had Villeroy, die thans boven Bouf- flers het opperbevel voerde, de belangrijke tijding ontvangen, dat de voorhoede van Villars op haar tocht door het Zwarte Woud reeds tot Villingen in het Kinzingerdal was genaderd, en dat dus de vereniging van de Franse met de Beierse strijdkrachten zo goed als zeker was. Villeroy zag terecht in, dat een zo gewichtig succes wellicht een gehele wijziging in de loop der operatiën ten gevolge zou kunnen hebben, doch knoopte hieraan de nogal zonderlinge conclusie vast dat er thans des te meer reden was, zich in de Neder landen tot een verdedigende houding te bepalen. 'Un si favorable événement', zo schreef hij de 7e aan de koning, 'change, dans le mê- me moment, la disposition de toutes les affaires; il n'est plus ques tion que de soutenir la guerre sans se commettre a une affaire dou- teuse, surtout quand les entreprises qu'on pourrait faire ne men ent a rien de considérable'. Tot deze laatste rekende hij thans het beleg van Luik, dat hij niet belangrijk genoeg vond; waarschijnlijk vreesde hij ook dat de te ver wachten val van Bonn er geen tijd meer voor zou laten. Daarentegen vatten de Franse maarschalken nu een plan op, dat inderdaad heel wat meer uitkomst beloofdezij wilden het Maasleger, vóór het zijn concentratie zou hebben volbracht, in zijn kantonnementen over vallen een dergelijke operatie dus als Villars in Februari met groot succes tegen de troepen van Lodewijk van Baden had ten uitvoer gebracht. Villeroy had het onware bericht ontvangen dat Marl borough met troepen van Bonn naar Maastricht onderweg was, en het ware, dat een korps van 1 o 000 man (de Engelsen) uit Noord- Brabant naar het Maasleger marcheerde. Hij wilde derhalve het le ger de 8e bij Montenacq of Montenaken verzamelen. 'S'ils demeu- rent dans leurs quartiers et qu'ils ne s'assemblent pas, nous essaye rons de forcer une marche et de les surprendre; s'ils s'assemblent a portée de nous, on cherchera a les combattre, si on peut le faire avec avantage'. Met de nodige voortvarendheid aangepakt, had het plan zeer zeker een goede kans van slagen gehad. Het ongeluk was echter, 3 HOOFDSTUK VII

NIMH | 1956 | | pagina 281