Ouwerkerk, welke stukken de i je door de Staten werden ontvan gen. Volgens de consideraties van Marlborough, door Hop als bij lage i ingezonden, kon de diversie aan de Moezel slechts effectief zijn indien tot een beleg van Metz of Thionville werd overgegaan. Wegens de grote afstand van de Rijn moesten hiertoe magzijnen worden opgericht en omvangrijke voorbereidingen getroffen, even zeer als voor het beleg van Bonn nodig waren geweest. Intussen zou men zich in de Nederlanden tot het defensief moeten bepalen, ter wijl het succes aan de Moezel twijfelachtig zou zijn. Marlborough geeft daarom in overweging, in Brabant offensief op te treden, het geen vanzelf een verlichting van de vijandelijke druk in Duitsland ten gevolge zal hebben. Als bijlage 4 is toegevoegd een 'Mémoire pour preparer toutes choses pendant le siège, de tout ce qu'on aura besoin pour faire une expedition sur la Moselle apres la reddition de la place' (d.i. van Bonn). Hierin worden 9 om een oplossing vragende punten ge noemd, nl. 1Vanwaar en wanneer het buskruit te bekomen. 2. Hoeveel boten zijn nodig en waar deze te betrekken. 3. Idem wat betreft de paarden om de boten te trekken. 4. Te zorgen voor 600 karren, elk met 2 paarden. j. Trekpaarden voor de boten voor vervoer van het brood. 6. Te zorgen voor pontons. 7. Idem voor geld. 8. Of de ij bataljons die onder Goor aan de Bovenrijn staan, dan niet bij de expeditie moeten worden aangetrokken. 9. Vanwaar de nodige bommen, granaten en kogels te bekomen, en wie moet deze verschaffen? Het advies luidde op allerlei gronden afwijzend. Hop verwees ten overvloede naar het vorig jaar, toen men 1 j bataljons naar de Moe had gezonden, die meer verslapping dan 'encouragement' hadden teweeg gebracht, en naar de reeds boven aangeduide mentaliteit der Duitse vorsten en kreitsen op het gebied van defensie. Het advies werd in handen gesteld van de commissie van Gent, welke zeer spoedig klaar was met haar rapport, want nog dezelfde dag werd aan Hop order gezonden, af te zien van een operatie aan de Moezel. Besloten werd, na de val van Bonn in Brabant en Vlaanderen te ageren en Hop gemachtigd order op de transporten naar 'bene- 264

NIMH | 1956 | | pagina 292