ongehinderd detachementen naar Vlaanderen zou kunnen zenden en aldus zijn diversie doen mislukken. Doch in Marlborough's ge- dachtengang moest de diversie, waarmee hij het beleg van Oostende op het oog had, juist het beleg van Hoey mogelijk maken, zodat Coehoorn feitelijk langs zijn voorstel, dat trouwens ook niet zeer duidelijk geformuleerd is, heenredeneert. Coehoorns zienswijze is te vinden in zijn brief aan de Staten van 4 Juni. Hieruit blijkt tevens, dat hij van mening was, dat reeds de ^e Juni de laatste troepen te Bergen op Zoom zouden aankomen, ter wijl dit volgens Obdam niet voor de 12e het geval zou zijn, wat ook inderdaad is bewaarheid. Uit de brieven, die Marlborough aan Coehoorn schreef, o.a. op 2 Juni, leidde deze af, dat Marlbo rough geheel 'in zijn sentiment was gevallen'. Hetzelfde zou men concluderen uit het schrijven van Ouwerkerk aan de Staten van 31 Mei. Hoe Marlborough in werkelijkheid over Coehoorns plan dacht kan men lezen in zijn brief aan Godolphin van 31 Mei. 'I am afraid', zo heet het daar, 'the diversion M. Cohorn is gone to make in Flanders will not oblige them to make any great detach ment for his design is not on Ostend as I desiredIt is no wonder that Cohorn is for forcing the lines; for as he is governor of West Flanders, he has the tenths of all the contributions'. Het beleg van Hoey keurden de Staten de 28e in beginsel goed, doch onder voorbehoud dat zij hiermee niet wilden vooruitlopen op de operaties in Brabant en Vlaanderen. Dit was echter geenszins Marlborough's bedoeling, welke dus ook de Staten niet geheel schijnen te hebben begrepen 1). hoofdstuk IX OPERATIES TOT DE SLAG BIJ EKEREN Het leger bij Maastricht passeerde de 24e Mei de revue; het telde 39 bataljons en 130 eskadrons. Dat van Villeroy was, wat het aantal bataljons infanterie aangaat, nagenoeg gelijkwaardig, echter waren de bataljons der geallieerden in het algemeen niet onbelangrijk ster ker dan de Franse. Aan cavalerie overtroffen de bondgenoten de tegenpartijvolgens betrouwbare inlichtingen, waarover Marlbo- (Schets nr 7) Seer. Res. St.Gl 28 Mei, 1 Juni; Coehoorn aan St.Gl, 4 Juni (volledig bij Van Sypesteyn, p. 164); Marlborough aan Godolphin, 31 Mei (bij Churchill I-663); Marlborough aan Heinsius, 28, 29, 31 Mei (V. 't Hoff nrs 115-, 116, 117). Ouwerkerk aan St.Gl, 31 Mei (bij Van Sypesteyn p. 165). 271

NIMH | 1956 | | pagina 299