Een tweede dergelijke stelling achter de Mincio moest hij ontrui men nadat zijn linker vleugel bij Peschiera was doorbroken. Het grondgebied van het neutrale Venetië werd nu verlaten; de Fransen trokken terug naar het Milanese; Villeroy, die Catinat had ver vangen, nam stelling achter de OglioEugenius verschanste zich bij Chiari, waar hij 2 September een hevige Franse aanval afsloeg. Beide partijen betrokken hierna de winterkwartieren DE GROTE ALLIANTIE EN HAAR TEGENSTANDERS Op 7 September 1701 werd in Den Haag het verbond tussen Groot-Brittannië, de Republiek en de keizer getekend, dat in de stukken van die tijd, en ook in de geschiedenis, als de Grote Allian tie wordt bestempeld 2). De geestelijke vader ervan was Willem iii de ondertekenaars waren Marlborough, Heinsius en de keizer lijke gezant, graaf Goes. Van der Spiegel noemde de Alliantie in later jaren: 'Het laatste meesterstuk van den Koning-Stadhouder', en inderdaad was zij het laatste geduchte bolwerk, dat 's prinsen staatsmanskunst heeft opgeworpen tegen Franse veroveringszucht. Een kunstmatig gewrocht kan men haar echter niet noemendaar voor was zij te veel een logisch gevolg van de gegeven omstandig heden, en de consolidatie van de voor de hand liggende groepering der machten. Het tot stand komen der Grote Alliantie had veel voeten in de aarde, en de inhoud van het alliantietractaat draagt hiervan de duide lijke sporen. De zeemogendheden waren niet zonder meer bereid, zich bij de vergaande eisen van de keizer, die op de onverdeelde na latenschap aanspraak maakte, aan te. sluiten. Zij verklaarden zich slechts bereid tot het gewapenderhand in bezit nemen van de Spaanse Nederlanden en van Milaan; vervolgens lieten zij zich bewegen, hieraan Napels en Sicilië toe te voegen. Voorts verlangden zij het behoud van de door hen in de Spaanse koloniën te maken veroverin gen de keizer maakte hiertegen bezwaar met het oog op de be langen der katholieke kerk in deze gewesten. Het tractaat, dat ten 8 HOOFDSTUK II 'Het Staatsche Leger' VII-162, 163. 2) Over de voorafgegane onderhandelingen: Lamberty I-619: de tekst aid. p. 620 vlg.

NIMH | 1956 | | pagina 30