Maraudeurs uit het leger begingen ongeregeldheden tot in de voorsteden van Luik, waartegen TrognÈe, de gouverneur aldaar, verzocht werd de nodige maatregelen te nemen. De 4e Juni vertrok het regiment van Schellard, uit twee eska drons bestaande, naar de Bovenrijn. Met 5 bataljons en 6 eskadrons, die daarheen reeds enige tijd eerder waren vertrokken, en het deta chement van Goor bestond het gehele secours daar thans uit 20 bataljons en 8 eskadrons x). De 6e Juni was in Engeland op hoog bevel bestemd tot algemene bid- en vastendag, 'for imploring the blessing of God upon the arms of the Allies'. Op bevel van Marl borough werd hij ook in het leger streng in acht genomen. Het 'vasten' zal in een verbod van het houden van drinkgelagen e.d. hebben bestaan. Van aanraking met de vijand horen wij in deze periode niets 2). De 9e treedt een nieuwe phase in, die van de oude maar weinig verschilde. Het bondgenootschappelijk leger maakt met een kleine mars een frontverandering naar het Westen en komt in de lijn Ge- neffe-Dommartin (of Don Martin), met het hoofdkwartier te Han- neffe, in front gedekt door een beek, de Yerne of Verlaine genoemd. Het beloop van het kamp, dat een lengte van g km besloeg, duidde op een beweging, hetzij tegen Hoey, hetzij in Westelijke richting tegen de linies ten N. van de Mehaigne. De eerstvolgende nacht werden dertig man per bataljon en tien per eskadron aangewezen tot het maken van overgangen over het genoemde beekje. Niet minder dan 80 werden er gemaakt: voor de rechter- en de linker vleugel ieder 40. De Fransen braken onmiddellijk na de tegenpartij op en marcheerden in Zuidelijke richting, om een stelling te betrek ken tussen Darion aan de bovenloop van de Jeker en Avène aan de Mehaigne, aldus het défilé tussen beide riviertjes afsluitende. In front lag het dorp Tourinne. De stelling wordt door de Fransen om verschillende goede hoedanigheden zeer geroemd; door batterijen op beheersende punten en veldverschansingen werd zij in de loop der eerstvolgende weken nog belangrijk versterkt. Bruggen werden geslagen over de Mehaigne voor het onderhouden van de verbinding met Hoey 3). Een nieuwe periode van wederzijds afwachten trad in, welke Murray I-m, 112. Behalve het 1 s bataljons sterke detachement van Goor waren aan de Boven rijn nog s bataljons en 8 eskadrons Paltsische troepen op Staats-Engelse soldij. 2) Bulletin 7 Juni, bij Murray. 3) Voor de bewegingen der geallieerden zie men de bulletins bij Murray; voor die der Fransen Pelet. In bijzonderheden zijn zij slechts op een gedetailleerde kaart te volgen. Het bruikbaarst is die van Ferraris ('Carte chorographique des Pays-Bas Autrichiens', door de luit.-generaal graaf van Ferraris, 1777). 2 74

NIMH | 1956 | | pagina 302