velen zal hebben, zal oprukken, hetzij in Vlaanderen, hetzij voor het 'grote dessein'. In het laatste geval moet Coehoorn - Obdam was nog in Den Haag er op rekenen, dat hij na het forceren der linies zich twee dagen in de posten van Lier en Duffel tegen het Franse veldleger moet kunnen staande houden, want dit is de voorsprong die Villeroy op Marlborough zal hebben, wegens de kortere marsweg. 'En attendant nous ferons tout notre possible pour em- pêcher qu'ils ne fassent de detachement, et s'ils le faisaient, je suis d'avis, et j'espère que les généraux en conviendront avec moi, de marcher droit a eux pour les engager' 1). Doch uit zijn brieven aan Heinsius en de ernst waarmee hij hierin op spoedig en krachtig handelen aandringt, is niet onduidelijk te lezen, dat hij allerminst gerust is op het welslagen van het grote dessein. Ernstige zorg baarden ook de uit Duitsland ontvangen tij dingen. Werden de Fransen daar niet tot staan gebracht, dan was er grote kans, dat het Duitse Rijk een afzonderlijke vrede zou sluiten. Houden wij, zo schrijft hij 8 Juni, ons hier bezig met 'little projects' in plaats van het grote dessein aan te vatten, dan zou de Keizer oor delen dat wij beter defensief hadden kunnen blijven met een deel van de troepen en de rest naar Duitsland zenden: 'I confess if wee doe not act with vigor, and that speedily, I think thay may have but to much reason to be angry'. De Franse stelling bij Tourinne werd inmiddels zodanig versterkt dat een aanval geen kans van slagen meer beloofde. Daarom schrijft hij de 14e aan Nottingham, na dit te hebben meegedeeld: 'As soon as I hear that M. de Cohorn is in motion, I shall also march, which I believe will oblige them to quit the camp they are now in', en de 17e aan Coehoorn, dat zodra de vijand een detachement gedaan heeft, 'vous pouvez être sur que je vous en avertirai au plus-tot'. Maar waarschuwen alleen was niet genoeg. Uit deze laatste brief vernemen wij ook, dat Coehoorn bezwa ren heeft met het grote dessein: 'II me semble par votre lettre (van 1 Juni) que vous trouverez de la difhculté a prendre poste pour la grande affaire, encore que les troupes qu'ils ont pour vous opposer ne peuvent pas être si nombreux qu'on les debite, et il faut que ce soit pour la plupart de nouvelles levées'. Marlborough komt dan nogmaals terug op het beleg van Oostende, waaromtrent hij roos kleurige voorspiegelingen doet, De Hollandse en Britse oorlogs schepen zouden alle mogelijke medewerking verlenen bij deze on derneming, 'après quoi vous reviendrez chargé de gloire a la grande x) Marlborough aan Coehoorn, 8 Juni, bij Murray, 112. 276

NIMH | 1956 | | pagina 304