Omstreeks deze tijd werden geallieerde troepen bij Sluis samen getrokken. Eind Mei had Coehoorn hier 14 bataljons, waarschijn lijk met het oog op de diversie waartoe de Staten hem de 27e had den gemachtigd. In verband hiermee vreesde men aan Franse zijde ook voor een landing op de Vlaamse kust. Dit leidde tot nog meer versnippering; o.a. werd te St Mariekerke een detachement gesta- tionneerd van 2 bataljons en 1 eskadronTot meerder veiligheid van de kust kwamen bovendien een zestal galeien te Oostende. La Mothe besloot, in afwijking van de ontvangen orders, zijn korps zoveel doenlijk bijeen te houden, en betrok met 11 bataljons een sterke stelling bij Damme, langs het kanaal Damme-Sluis. Zij was door onder waterzettingen gedekt, en batterijen verdedigden de voornaamste accessen. La Mothe dekte hier Damme, Brugge en Oostende, en was afdoende in staat, een aanvallende beweging van uit Sluis het hoofd te bieden. Deze is dan ook achterwege gebleven. Daarentegen nam de bedreiging op de Ooster-Scheldeoever zien derogen toe. De 8e Juni verplaatste Bedmar dientengevolge zijn leger nog meer Oostelijk, en vestigde zijn hoofdkwartier te Burcht, op de linkeroever der Schelde. De Thoy kwam met 2 bataljons en 3 eskadrons in de linie van Merxem; ook het Vlaamse Hoofd, een bruggehoofdstelling tegenover de stad, werd bezet. T'serclaes werd naar Lier aangetrokken. Van Hollandse troepenbewegingen horen wij in onze bronnen weinig. Van Franse zijde vernemen wij echter: 'depuis le commen cement du mois ils ne cessaient de faire des mouvements sans se fixer nulle part; leurs places maritimes fourmillaient de batiments qui les transportaient promptement, tantöt d'un cöté tantot d'un autreet ils cherchaient a nous donner partout des inquietudes pour nous faire prendre le change'. Volgens Franse inlichtingen was de 8e de verdeling der Hollandse troepen als volgt: 8 bataljons en 1 regi ment dragonders te Sluis, 3 bataljons en 1 regiment cavalerie te Sas van Gent, een ongeveer even sterke afdeling bij Biervliet, 9 bataljons bij Lillo, 4 bataljons en regimenten paarden te Breda. Het laatstgenoemde detachement stond onder bevel van Tilly; de andere onder Coehoorn en Sparre, 'qui passaient successievement d'un camp a l'autre'. Uiteraard komen hierbij nog de vaste garni zoenen van Hulst, Axel, en een reeks andere steden en forten, die men gezamenlijk wel op een tiental bataljons zal moeten schatten. Tot midden Juni ligt het leger van Bedmar, totaal 33 bataljons en 23 eskadrons, verdeeld in de kampen van Lier, Merxem, Burcht, Stekene, Damme en St Mariekerke. Omstreeks 14 Juni komt T'serclaes met zijn detachement te Wyneghem, 5 km Oostelijk van 284

NIMH | 1956 | | pagina 312