Niettemin kreeg de geallieerde infanterie het zwaar te verant woorden. Slangenburg spreekt van 'een van de scherpste gevech ten, die ooit gezien zijn'. Alleen aan de uitstekende geoefendheid en tucht van de Nederlandse troepen en hun bondgenoten en de niet minder uitstekende aanvoering door dappere en ervaren comman danten was te danken, dat deze strijd tegen een dubbele overmacht niet in een deerlijke nederlaag is ontaard. Vooral in een goede vuur- discipline bestond de kracht van de geallieerde, en in het bijzonder van de Nederlandse troepen. Boufflers spreekt von hen als 'trou pes tres-exercées et dont le fort est de bien tirer, ce qu'ils font certainement a la perfection et avec un ordre merveilleux'. Van degenen, die zich hier onderscheidden, worden de luit.-generaal Fagel, de generaal-majoors Friesheim en Elberfelt, de briga diers Wyhe en Grevendorf genoemd, evenals de kolonel Berner, die het piket commandeerde. Fagel werd op twee plaatsen gewond, hoewel niet levensgevaarlijk. Langzamerhand verplaatste de actie zich in de richting van de dijk tussen Ekeren en Wilmerdonk. Onze bataljons gingen daarbij 'zacht marcherende' achterwaarts, telkens front makende naar de vijand en onder het regelmatig afgeven van salvo's. 'De Fleer Slangen burg' zo luidt het verslag van Fagel, 'oordeelende dat midden in de polder de post van d'infanterie niet konde blijven, liet dezelve op alle mogelijke ende de beste manier zeer zacht ter linkerhand af defileren, om te komen tot Wilmerdonk'Men kan er zeker van zijn, dat dit onder 's vijands vuur geen eenvoudige zaak was. De strijd hield op dit deel van het slagveld aan tot tussen 7 en 8 uur in de avond. Alle troepen kregen munitiegebrek, iets waarvan wij in die tijd zeer zelden horen, en alle brigadiers en kolonels, zegt Slangen burg, lieten toen de bajonetten op de snaphanen steken, 'om alzo de vijand te verdrijven'. Men kon toen n.l. nog niet vuren met op- geplante bajonet. Ook het dorp Ekeren, dat, naar wij lezen, door drie bataljons met 3 stukken geschut werd verdedigd, ging voor de geallieerden verlo ren. Wij weten niet op welk tijdstip, daar geen der bronnen omtrent de strijd in het dorp bijzonderheden meedeelt 1). Niet minder hevig woedde de strijd in een tweede brandpunt, het dorp Oorderen en omgeving. Boufflers zond hierheen twee briga des infanterie, elk van drie bataljons, met 6 stukken geschut onder De Staatse bronnen maken geen gewag van een strijd om het dorp Ekeren; van Franse zijde Pelet III-70, cf. Quincy IV-23. Volgens het bericht uit Luik, op pag. 300, nt 2 genoemd, sloegen 3 bataljons, met 3 stukken geschut, een aanval der vijandelijke cavalerie op het dorp af; eerst toen een uur later de Franse infanterie aankwam, werd het, na een half uur strijdens, genomen. 30I

NIMH | 1956 | | pagina 329