halve km, werd de charge doorgezet; daarna keerden onze ruiters terug, een aantal veroverde vaandels, standaarden en keteltrommen meevoerend, en de dijk bezaaid met dode en gewonde mensen en paarden, wapenen en krijgstuig van allerlei aard achter zich latende. Voor Boufflers was het een ietwat lastig geval om in zijn verslag aan de koning te verhalen, vooral omdat de trotse Franse cavalerie, tot nog toe vast overtuigd van haar superioriteit boven de geallieerde almede deerlijk was toegetakeld. Maar Boufflers schreef: .nos troupes se retirèrent pendant quelques moments avec un peu plus de précipitation qu'il n'aurait convenu; mais cela fut promptement arrêté, et l'on se maintint dans tous les postes jusque vers les onze heures du soir. 1). Dit laatste was in zoverre waar, dat na deze kennismaking met de Hollandse cavalerie, die om en bij half negen plaats had, geen verdere aanvallen op de achterhoede meer werden ondernomeneen schitterend resultaat van Hompesch' ruiteraanval Het succes was niet te duur betaald met de gebrachte offers, hoewel deze niet te veronachtzamen waren. Bijlage 2g toont aan, dat de drie regimenten een vierde tot een zesde van hun sterkte aan doden, gewonden en enkele vermisten hadden verloren. De kolonel Can- nenburg was gesneuveldvan het regiment Baudits twee kapiteins. N u de strij d op dit gedeelte van het slagveld was geëindi gdontstond er gelegenheid, troepen vrij te maken voor een laatste doorbraak poging bij Oorderen; slaagde zij niet, dan was het leger ondanks alles nog ten ondergang gedoemd. De infanterieregimenten die het meest afgemat waren werden uit de gevechtslinie genomen en naar Wilmer- donk verplaatst. Vier bataljons, onder aanvoering van Friesheim en Dohna, werden gereedgesteld voor de laatste aanval op Oorderen. Hij zou deels langs de dijk, deels door de polder geschieden, ofschoon hier tal van sloten moesten worden doorwaad. Ook een regiment dragonders van Saksen-Gotha, door Tilly afgezonden, nam aan de aanval deel. Het enige redmiddel was 'die Post met de uytterste dapperheyt aen te tasten en, niettegenstaende de infanterie kruid en lood door het veel schieten gebrek hadde, het zelve te doen met de bayonet in de snaphaan, of de degen in de hand', aldus het relaas van Slangenburg. De avond was intussen reeds gevallen. Te Oorderen voerde nog steeds Westerloo het bevel. Mogen wij zijn memoires geloven, dan had hij van zijn brigade geen 600 man over. Een dorpsgevecht werkt nadelig op de tucht, vooral van Pelet III-71. Geheel anders Guiscard, die in zijn brief van 2 Juli schrijft: Mais ils (de ge allieerden) se reformerent sur la digue d'Ekeren et par une fatalité incroyable un seul de leurs escadrons enfonca les gardes du corps de M l'Electeur de Cologne avec tant de vigueur qu'il mit la confusion dans le reste de nos troupes, de telle manière qu'il fut impossible de les remettre en ordre pour les faire marcher en avant'. Dat slechts één eskadron chargeerde is echter niet juist. 306

NIMH | 1956 | | pagina 334