De 3e werd de mars, wederom onder voortdurende regen, voort gezet tot Castel en Lichthart, dicht bij de plaats waar ruim een eeuw geleden de slag bij Turnhout had plaats gevonden. Na vier dagen vertoevens trok men de 7e naar Vorsselaar, en ging tot lege ring over in de lijn Beerse-Roye-Ghierle. Hier brak een rustpoos aan van 14 dagen. Het wachten was op de uitslag der beraadslagingen over de verdere plannen met de beide legers x). Villeroy was zich binnen de linies parallel met het leger van Marlborough blijven verplaatsen; 3 Juli bereikte hij Nazareth, even benoorden Lier, waar het detachement van Boufflers zich weer aansloot. Hij voelde zich nu weer sterk genoeg om zijn linies te verlaten; de 4e trekt hij in Noordelijke richting en legert zich te Santhoven; de ^e iets meer terug te Wassenhoven. Hij hoopte door deze 'bravade' de vereniging van de twee geallieerde legers te beletten, de schijn aannemende van slag te willen leveren. Het leger der bondgenoten, dat tot nog toe op Maastricht als operatiebasis was aangewezen, was thans dichter bij Breda gekomen; van nu af werd het derhalve vanuit deze vesting geproviandeerd. De 6e werden de broodwagens met de zieken naar Maastricht terug gezonden en 300 andere gerequireerd uit de Baronie, de Meyerij en het Markiezaat van Bergen op Zoom. De mars op Vorsselaar had o.a. gediend om de aanvoerweg te bekorten en dus de convooien ge makkelijker tegen Franse aanslagen te kunnen beveiligen. De 9e namen de Fransen een nieuwe observatiestelling in bij St Job in t Goor, waar zij een kleine drie weken een ongestoorde rust ge noten 2). De 8e vertrok Marlborough, vergezeld door Dopf, Noyel- les en andere generaals, naar Breda en vandaar de 9e naar Bergen op Zoom voor de grote conferentie. Het resultaat der beraadslagingen was, dat in beginsel besloten werd het dessein op Antwerpen door te zetten en derhalve de linies te forceren. Hiertoe moesten alle krachten worden verenigdruim 90 bataljons, 160 eskadrons en 100 stukken van 1 2 en 6 pond. Men moest er niet tegen op zien, wat te hazarderen want 'sans ce coup il n'y a rien a faire qui soit digne de 1 attente que les allies, l'Angleterre et la Hollande ont de notre superiorite Coehoorn kon voorlopig de post bij Burcht bezetten en zou daartoe tijdelijk met 6 bataljons uit het leger worden ver sterkt, doch zou zich daarna weer bij de hoofdmacht aansluiten. x) Brieven van Marlborough, zie p. 282 nt 2. Ouwerkerk aan St.GI, leger te Moll en Balen 2 Juli, leger te Castel en Lichthart 3 en s Juli, leger te Beers en Gierlo 10 Juli (St.GI 7158). Bulletin Juli, bij' Murray, p. 135". 2) Dagboek van Manigault, 9 Juli. 311

NIMH | 1956 | | pagina 339