De invloedrijke keurvorst van de Palts, Johan Willem van de Palts-Neuburg, koos eveneens de zijde der Grote Alliantie. Een zijner zusters was met de keizer gehuwd, een tweede was de weduwe van Karel ii van Spanje, aan wiens hof zij het middelpunt van de Oostenrijks-gezinde partij was geweest, om welke reden zij dan ook na de dood des konings van het hof verwijderd was geworden. De keurvorst, wiens landen Gulik, Berg en de Palts zeer blootgesteld lagen, terwijl het laatstgenoemde reeds in de vorige oorlog deerlijk verwoest was geworden, was niet ten onrechte bezorgd voor een nieuwe inval. Vooral nadat de Fransen in November 1701 het Keulse hadden bezet, drong hij bij de bondgenoten aan op snel en krachtdadig handelen; bij de tegenpartij gold hij als 'un des principaux bouttes-feu de la guerre'Niettemin was er aan zijn hof een Fransgezinde stroming, waarvan zijn gemalin het middelpunt vormde. In Mei 1701 had hij een verdrag met de Republiek gesloten, waarbij deze 4 regimenten cavalerie en evenzoveel regimenten in fanterie, te zamen ruim 4^00 man, in haar dienst overnam x). Fandgraaf Frederik van Hessen-Kassel stond reeds in 1690 in betrekking tot de Republiek als leverancier van soldaten. Sinds April 1701 werden de gesloten verdragen vernieuwd en uitgebreid, totdat in Februari en April 1702 het door hem te leveren contingent op 9000 man werd bepaald, waarvan 6000 door de beide zee mogendheden te betalen. Verdere bondgenoten waren George Frederik, markgraaf van Brandenburg-Anspach en, anders dan in 1672, ook de bisschop van Munster, Frederik Christiaan van Plettenberg, die elk 2000 man zouden leveren, Frederik Willem, hertog van Mecklenburg- Schwerin ten slotte verschafte de Republiek 1700 man. Deze laatste waren zo onfortuinlijk, op Zeeland, Stad en Fande en Drenthe ge- repartieerd te worden, welke gewesten als bij uitstek slechte be talers bekend stonden, met het gevolg dat zich weldra sterke de sertie voordeed. In Denemarken regeerde in deze tijd Frederik iv, wiens oom, prins George van Denemarken, gehuwd was met prinses Anna, de a.s. koningin van Engeland. In het vorige jaar had Denemarken oorlog gevoerd met Holstein, dat bijgestaan werd door Zweden. Gelukkig voor de bondgenoten was deze eerste phase van de Noord se Oorlog beëindigd met de vrede van Travendahl, 18 Augustus 1701, onder bemiddeling en garantie van de zeemogendheden. Zo- ld. VïI-214, 35-3. I 2

NIMH | 1956 | | pagina 34