Zou het forceren der linies onverhoopt ondoenlijk blijken, dan bleven er slechts twee mogelijkheden: ie in Vlaanderen opereren, waarvoor een actie tegen Damme, Brugge en Oostende in aanmer king kwam, terwijl een deel van het leger de Maasvestingen zou blijven dekken; 2e met het gros des legers naar de Maas marcheren en Hoey en Limburg innemen, zijnde de enige nog buiten de linies gelegen Franse vestingen; een deel der krijgsmacht zou in dit geval in Vlaanderen worden achtergelaten. In de dorre heidevelden ten Noorden van Antwerpen zou het leger in geen geval lang kunnen vertoeven, wegens de te verwachten schaarste van fourage voor de ongeveer 30 000 paarden. Voor de eventuele operaties in Vlaanderen, en ook om de vijand hieromtrent in twijfel te houden, achtte men het leggen van een brug over de Schelde nodig tussen Lillo en Liefkenshoek. De breedte van de rivier aldaar bedroeg, volgens de opmetingen van de inge nieur du Mee, 3840 voet, om welke te overbruggen 1 22 vaartuigen nodig waren. De Raad van State kreeg opdracht, deze te huren De 1 oe reeds was Marlborough in het leger te Vorsselaar terug, en Hop weer in het kamp bij Lillo. Wie echter zou menen, dat nu alles in het werk gesteld zou worden voor de aanval op de linies, kwam bedrogen uit. Terwijl Marlborough zich op de conferentie door enige gene raals had doen vergezellen, hadden Hop en zijn medegedeputeerden het niet nodig gevonden, Slangenburg en Tilly uit te nodigen tot de beraadslagingen over het leger, dat door hun toedoen voor het land behouden was gebleven. Of de gedeputeerden hierbij door on verstand of kleingeestige vrees voor hun prestige werden bewogen, blijve in het midden, doch de genoemde bevelhebbers waren niet ten onrechte gepikeerd. Mogelijk om deze reden verzetten zij zich op de de volgende dag in het leger bij Lillo gehouden conferentie ten sterkste tegen het forceren der linies, volgens hen een zeer hazar- deuze zaak. Van de twee reeds genoemde alternatieven verkozen zij de actie in Vlaanderen. De 1 ie sprak 'in 't brede' de generaal Coe- HOORNnatuurlijk om de Vlaamse operatie te bepleiten. Het grote leger moest dan demonstreren tegen de linies om een detachement naar Vlaanderen te beletten. Men deed of er te Bergen op Zoom niets besloten was. Tegen de Coehoornse strategie rezen echter verschillende be zwaren. Allereerst dat het leger te Lillo zodanig verzwakt zou wor den, dat men vreesde dat het zich naar Bergen op Zoom zou moeten x) Verslag van de besluiten van Bergen op Zoom, 12 Juli; Hop aan R.v.St. 11 Juli, beide in St.Gl 8217; bulletin 12 Juli, bij Murray, p. 138. 312

NIMH | 1956 | | pagina 340