Het is te begrijpen dat de Staten weinig gesticht waren over het gebeurde. Volgens hun resolutie van de 13e hadden zij 'niet geerne' gezien, dat men 'soo schielyck aparte veranderinge schijnt te maken in een plan dat met gemeen concept weynigh te voorn tot Bergen op Zoom is geformeert'. Nochtans lieten zij de zaak aan het oordeel der 'gezamenlijke generaals'. Hop moest al het mogelijke doen om hen tot een eendrachtig besluit te brengen; gelukte dit niet, dan zouden de Staten zelf op de zaak resolveren. Tot hetzelfde doel be sloten zij, nog twee gedeputeerden naar het leger te zenden, wel licht gedachtig aan de instructie, die voor besluiten een minimum van vijf stemmen vereiste. De heer van Aylva en de bekende Nico- laas Witsen ontvingen order, zich als gedeputeerden te velde naar Lillo te begeven Dat ook Heinsius weinig tevreden was over het geharrewar toont wel zijn brief aan Hop van 14 Juli'ic vinde het seer facheus, dat de concerten niet konnen worden gebragt tot unanimiteit, dat die vervolgens daer na soo veel obstaculen ende critiques na yders genie subject sijn; in tgroote leger wert geraisonneert op de gronden van tgeene in de conferentie tot Bergen op Zoom is verhandelt, daer in tander camp doen of daer niets gedaen was, en off men op nieus moste delibereren en resolveren, dat van een qwaet gevolg soude konnen syn; daerbij komt dan nog de discrepantie tussen de gene raels, icc worde 00c berigt, dat het respect ende gesubordineerde obedientie soodanig niet wort gedefereert in beyde de leegers als het behoort, tgeene 00c meer en meer van een quaet effect sal zijn. Soo U.W.E.G. met de Generaels niet te regt kan komen sal men off tot een decisie ofte verplaetsing moeten komen, 't een en 't ander sal syn moeyte in hebben. D'Heer van Obdam is hier gisteren gearriveert, heeft sich aenstonts geadresseert aen de President van haer Ho Mo. om sigh te konnen justifieeren, 't gene icc mene dat commissoriael is gemaeckt, waermee verblijve etc.' 2). In resoluties van 14 en 16 Juli leggen de Staten nog eens de na druk op hun wens dat het te Bergen op Zoom genomen besluit zal worden ten uitvoer gebracht. Hop moest in het bijzonder aandrin gen op het innemen van de post bij Burcht, nadat Schratenbach reeds de 12e het fort bij Kieldrecht na weinig tegenstand had inge nomen, waarbij 4 officieren en 4^ man waren gevangen genomen. Intussen was de kans om de positie van Burcht in te nemen, reeds verkeken. De 13e verscheen Guiscard in Vlaanderen met 19 batal jons en 4 regimenten cavalerie; de bedreigde forten werden aan- 314 Seer. Res. St.Gl, 13 Juli. 2) Heinsius aan Hop, 14 Juli (St.Gl 8217).

NIMH | 1956 | | pagina 342