In de nacht van 18 op 19 Augustus werden de loopgraven tegen het fort Picard geopend en die tegen St Joseph voortgezet. De vijand vuurde constant met artillerie en 'klein geweer', doch dit nachtelijk vuur veroorzaakte wederom slechts geringe verliezengezamenlijk niet meer dan drie doden en twee gewonden. De 19e vloog, door onbekende oorzaak, een buskruitmagazijn in het kasteel met een hevige knal in de lucht. De Fransen die zich in de nabijheid bevonden troffen het slecht: sommigen kwamen mid den in de stad, anderen in de Maas terecht. Die nacht werd reeds begonnen met het bouwen der batterijen, en de 20e werd reeds de eerste batterij bewapend, met 2 mortieren en 4 houwitsers tegen het fort Picard, op omstreeks 4^0 pas van het glacis. Een sterke artilleriemacht werd tegen de vesting ingezet; het juiste aantal stukken is echter niet met zekerheid bekend. Uit het magazijn te Maastricht werden aangevoerd 30 halve kartouwen van 24 pond 12 stukken van 12 pond 4 lange veldstukken van 6 pond 6 mortieren van $o pond steens, met bijbehorende affuiten, gereedschappen en munitie. Het geheel woog 417V2 last en het vervoer kostte heen en terug, de ligdagen in begrepen, bijna 11 000 gulden. In deze opgaaf ontbreken houwitsers, terwijl mortieren blijkbaar in veel groter aantal dan zes zijn ge bruikt. De plattegrond bij Rousset vermeldt 45- kanonnenvolgens Pelet stonden de 22e 42 kanonnen en 30 mortieren in batterij, wat niet ver bezijden de waarheid zal zijn. De 2oe komen ook de gedeputeerden te velde uit Luik in het leger, onder escorte van een eskadron ruiters. Alleen Hop was reeds de 16e vandaar afgehaald. Het in stelling brengen van het geschut op de steile heuvels moet geen gemakkelijke taak zijn geweest. De 21e begon echter reeds het werpen van bommen door de mortierbatterij tegenover het fort St Joseph, en de nacht daarop komen alle batterijen gereed. Om drie uur in de morgen van de 22e openen zij dan alle gelijktijdig hun vuur tegen St Joseph, Picard en het kasteel. Des middags drie uur reeds hijst het fort St Joseph de witte vlag, om 7 uur volgen Picard en het Roode Fort dit voorbeeld. De commandanten krijgen de keus tussen krijgsgevangenschap en zich terugtrekken in het kasteel. Die van St Joseph verkiest het laatste. Millon weigert echter de poort te openen, waarop de bezetting zich aan de geallieerden overgeeft. De heide andere bezettingen willen de genoemde voorwaarde niet 332

NIMH | 1956 | | pagina 360