oorzaak, dat de colonne slechts met een slakkengang vooruitkwam. Marlborough zette de i 7e de mars met het gros des legers voort, haalde Murray onderweg in en kwam de 18e te Verviers, waar de aankomst der bovengenoemde artilleriepaarden en wagens werd af gewacht. Het resterende deel der artillerie kon eerst de 2 2e uit Luik vertrekken; het kwam de 24e te Verviers, op 8 km van Limburg. De 21e reeds werd de benedenstad na weinig tegenstand genomen. In de nacht van 24 op 2 j September werden de batterijen gereed gemaakt, en de 2$e het geschut geplant tegen het kasteel. Vijfduizend paarden waren, naar Witsen meedeelt, voor het ver voer gebruikt. Deze was met de andere gedeputeerden de 24e te Verviers aangekomen, na de 2oe uit St Truyen vertrokken te zijn. Grote hinder had men onderweg van de vijandelijke partijen, die de omtrek onveilig maakten. Zij waren afkomstig van een detachement dat onder Pracontal bij Ciney lag. In de avond van de 24e reeds zond Reignac een tamboer uit met aanbod van overgave tegen vrije aftocht. Het antwoord luidde dat er geen andere voorwaarde was dan krijgsgevangenschap. De vol gende dag verscheen des avonds een tweede tamboer met een derge lijk voorstel, doch hij kreeg hetzelfde antwoord als zijn voorganger. De 26e met het aanbreken van de dag braakten 36 zware stukken en 20 mortieren hun kogels en bommen uit. Des middags twee uur was de verdedigende artillerie al 'lam geschoten'. Aanvankelijk vuurde de vijand terug, hetgeen een tweétal officieren enjaé man schappen aan doden en gewonden kostte. In de stad waren veel deserteurs van de geallieerden en o.a. drie Nederlandse busschieters. Een van deze was van de Amsterdamse oorlogsschepen afkomstig en schoot merkwaardig zuiver. Doch op zeker moment werd hem, naar men later hoorde, het hoofd afgeschoten; dit was bij de be legeraars merkbaar, doordat het vuur dadelijk minder nauwkeurig werd. Tot tien uur voormiddags van de 27e hield de beschieting aan; toen werd de witte vlag gehesen en de chamade geslagen. Er was reeds een tamelijke bres, en de aanvallers waren al voornemens, evenals bij Hoey, een 'valse attaque' te houden 346 q Voor het beleg van Limburg de bulletins bij Murray van 16, 2o en 24 September; Eur. Mere. 233-235"; voorts de brieven van Marlborough aan ged. te velde, Bülow, Trognée, Ouwerkerk en de gouverneurs van Limburg, alle bij Murray, p. 177-186; Witsen aan burgem. van Amsterdam 22 September, Verviers 24, 25 September, op 't gebergte onder Limburg 27 September; memorie van benodigdheden voor het beleg van Limburg, ingezonden door Trognée (o.a. 60 stukken geschut), in het verbaal van Hop, St.Gl 8217. De 12e hadden een tweetal uitvallen plaats tegen een vooruit geschoven post der dragonders. Aan de kant der geallieerden sneuvelden hierbij een luitenant en 2 a 3 man. Dezelfde dag werd de graaf van der Lippe, in de vorige oorlog kolonel in dienst van de landgraaf van Hessen-Kassei, en die thans aan de veldtocht als volontair deelnam, door een kogel uit de stad een been afgeschoten. Dit moet geweest zijn Ferdinand, graaf en edele heer van Lippe-Brake,

NIMH | 1956 | | pagina 374