Volgens de capitulatie, onzerzijds door Marlborough en de ge deputeerden getekend, wilde men de bezetting behandelen als 'gens de guerre et d'honneur, nonobstant ce qui s'est passé'met dit laatste werd waarschijnlijk bedoeld dat de Fransen, door het bom bardement af te wachten, eigenlijk het recht op een zo eervolle behandeling verbeurd hadden; een zonderlinge gewoonte, doch die reeds in en voor de Tachtigjarige Oorlog in zwang was. Ongeveer 1200 man werden krijgsgevangen; een aantal man schappen, onder wie veel deserteurs, was na het slaan van de cha- made ontsnapt. Tot gouverneur werd van Rechteren benoemd, een broer van de gedeputeerde, dezelfde die het vorig jaar Albemarle tot een duel had uitgedaagd. De ie October werd voor het eerst de predikatie gedaan, waarbij bleek dat er merkwaardigerwijze vrij veel hervormden in de stad waren. De bevolking in stad en omtrek scheen keizersgezind te zijn. Zij was blij, van de oorlogslasten af te zijn. Vooral de sauvegardes, waarmee de generaals zich verrijkten, waren een drukkende last. De Vault verdenkt Marlborough er van, de voorbereidingen tot het beleg opzettelijk te hebben gerekt, teneinde met deze bron van in komsten zijn voordeel te doen. Zeker is, dat Marlboroughs aan wezigheid bij een zo weinig betekenend krijgsbedrijf niet vereist werd, doch het zou alleszins begrijpelijk zijn wanneer diens wens, de geladen atmosfeer van het hoofdkwartier voor enige tijd te verlaten, in deze de doorslag had gegeven. De verwoesting in de stad was, naar toenmalige maatstaf, niet gering; doden waren er daarentegen weinig. Witsen schat van niet hoven de twintig, benevens wat afgeschoten armen en benen Over het bestuur van de stad en het hertogdom Limburg rezen weer moeilijkheden met Sinzendorf, als vertegenwoordiger van de keizer, of liever van de koning van Spanje. De 1 ^e September hadden de Staten reeds besloten, dat na de capitulatie de gedeputeerden bij provisie orde op alle voorkomende 347 die stierf op 18 September (geslachtsregister Lippe, door A. A. M. Stols, Maastricht 1938). Af schriften van enkele brieven van Hop aan de St.Gl (Luik 9 en 14, Verviers 21 September) vindt men in het Gem. Arch. Amsterdam, Arch. Burgem. nr 30. De capitulatie o.a. bij Murray, 187; Witsen aan burgem. van Amsterdam, Verviers 1 October; Marlborough aan St.Gl, Verviers 27 September, bij Murray 188; Hop aan R.v.St., Verviers 21, 24, 27 September (R.v.St. 646); lijst van artillerie en munitie van oorlog, gevonden in het kasteel van Limburg 27 September 1703; idem van vivres, 28 September (ib.). Voor de geschiedenis der geneeskunde is wellicht van belang: maandelijkse rekening van medica menten, geleverd door de apotheker Patroculus Rubsaem ten behoeve van het hospitaal te Maas tricht, 3 October 1703 (ib).

NIMH | 1956 | | pagina 375